60 минути внатре во Apple, документарец што не можете да престанете да го гледате

60-минути-Apple-09

Пред неколку дена на Си-Би-Ес, во рамките на неговата добро позната програма «60 минути» Тие влегоа во Apple за да разговараат со некои од најважните луѓе во компанијата, како што се Тим Кук, onyони Ајв или Анџела Ахрендтс. "Внатре во јаболкото«, Кое е името со кое тие го насловија овој документарец, ни покажува неколку слики и ни дава детали што навистина вреди да се видат за секој што е iousубопитен за тоа како работи компанијата, дури и да разговараме за лични прашања со самиот извршен директор од Apple, Тим Готви. Тука сумираме некои од најинтересните моменти.

Тим Кук

Интервјуто започнува со тоа што Тим Кук зборува за неговите повеќе од четири години на чело на „Епл“ и за тоа како компанијата сè уште ја одржува суштината на својот основач и најголем експонент со години. „По средбата со Стив sобс можам да кажам дека никогаш не сум сретнал некој во светот како него“. „Епл“ се разликува од другите компании по тоа што не само што сака да го промени светот со своите производи, туку и успева во поголемиот дел од времето. Според Тим Кук, „потрагата по совршенство“ е во гените на Епл.

60-минути-Apple-10

Не било пријатно интервју за Тим Кук, со неколку прилично интересни прашања. Во врска со Apple Watch и мистеријата за нејзините бројки за продажба, што некои го толкуваат како начин да се скрие дефектот на новиот уред на Apple, Тим Кук не направи ништо друго освен смеење. Интервјуерот дури инсистира на наводен отказ на часовникот, истакнувајќи дека „тие имаат дури и лабораторија за подобрување на Apple Watch“.

Секако дека имаме место особено посветено на подобрување на Apple Watch. Сите наши производи, откако ќе бидат лансирани, веќе работат на нивно подобрување. Понекогаш работиме дури и на следната втора генерација на производот кога сеуште не сме ја објавиле претходната.

И покрај тоа што интервјуерот се обидува да извлече нешто од можниот автомобил на „Епл“, Тим Кук само се насмевнува без да каже ниту еден збор. „Дали е толку тешко да се каже дека работите на тоа или не, дека е лажно? Продолжува да и кажува очајно за одговор, без резултат. Она што тој навистина одговара искрено е во врска со обвинувањата на Конгресот на САД дека „Епл“ избегнува данок: „Тоа е политичко ѓубре“. Сосема посветен одговор за врвниот лидер на компанија како „Епл“, но оној што е повеќе од внимателен.

Apple има голем дел од своите пари надвор од Соединетите држави затоа што 2/3 од нејзините деловни активности се надвор од САД. Дали владата сака овие пари да ги донесеме дома? Па, дека тие модифицираат закон што е направен во времето на индустриската револуција и кој нè принудува да платиме 40% од тие пари данок. Тој закон е апсолутна глупост и требаше да се промени одамна.

Не помалку контроверзен е одговорот што го дава кога ќе го прашаат зошто Apple ги има своите главни фабрики во Кина:

Ние имаме свои фабрики во Кина затоа што токму таму ги наоѓаме најквалификуваните работници за тоа. Пребарувајте во Америка за квалификувани работници за вакви фабрики и ќе најдеме само неколку за да ја пополниме оваа просторија. Побарајте ги во Кина и ќе пополните неколку фудбалски игралишта. Во Кина, тие добиваат обука за ваков вид на работа уште од мали.

60-минути-Apple-12

Џони Иве

Тој е една од највлијателните луѓе во „Епл“ во моментов, и апсолутен протагонист на документарниот филм. 60 минути влегуваат во неговата лабораторија, каде многу малку успеале да влезат, и таму можеме да видиме како работат некои од 22-те дизајнери кои работат за Apple. Многу стабилен тим кој за 15 години видел само две лица како го напуштаат тимот. Во овој дел од документарниот филм, оној во кој многумина ќе уживаат најмногу, тој објаснува како Apple одлучи да ги објави двата модели на iPhone 6 и 6 Plus кои ги објави пред една година..

Направивме десет различни модели на iPhone 6 и 6 Plus, и избравме два да ги пуштиме на пазарот, бидејќи тие беа оние што беа најудобни за нас да се справиме, а најсоодветни за нашите раце.

Едно од најимпресивните парчиња на „Inside Apple“ беше бројот на луѓе кои работат на iPhone камерата: повеќе од 800 инженери, бројка сигурно е тешко да се поверува. Тие ни покажуваат како го дизајнирале секој последен детал од најкористената мобилна камера, неговиот стабилизатор, како се прилагодува на различните светла што можат да се најдат, итн.

60-минути-Apple-14

Ние дури откривме дека „Епл“ има модел на „Епл продавница“ во кој се тестираат сите промени што сака да ги направи Ангела Ахрендтс, одговорна за физичките продавници на компанијата. Полиците, дисплеите, масите ... За сè е згрижено до последниот детал и прво поминете низ овој модел со природна големина пред да однесете во продавниците.

Фил Шилер

Главниот директор за маркетинг на Apple реагира на прашањето за „канибализација“ на производите. Во сите специјализирани медиуми е вообичаено да се зборува за тоа како нов производ ќе украде набавки од постоечки производ, што честопати се критикува како „незамислив неуспех на Apple“. Шилер е многу јасен во врска со ова:

Се разбира, некои производи треба да ги заменат другите. Кога произведуваме нов производ, сакаме да јаде други што веќе постојат, тоа е знак дека е успех. Секој тим на Apple сака неговиот производ да биде најдобар, натпреварувајќи се со други тимови. Ова е единствениот начин да се направат најдобри можни производи.

60-минути-Apple-15

Извештајот завршува со визија за новиот „Епл кампус“, фараонско дело што ќе заврши следната година. Центар дизајниран со почит кон природата како премиса, кој нема да ви треба клима уред 9 месеци од годината и чиј извор на енергија ќе бидат главно соларните панели што ќе го покриваат целосно. Onyони Ајв исто така беше дизајнер на новиот „Епл кампус“ и гордо прикажува „мал дета detail“.

Ова е најголемото закривено стакло во светот. Се произведува во Германија специјално за нас, и нема друг како што е во светот. Зградата ќе биде целосно покриена со овој вид стакло.

Безбедност и приватност

Интервјуто конечно завршува со Тим Кук повторно, зборувајќи за обвинувањата до „Епл“ за недостаток на поддршка во борбата против тероризмот. Сè доаѓа од криптирање на податоците што Apple ги прави на своите уреди и што дури ни самата компанија не може да ги дешифрира. Ова го прави iPhone-от омилен уред на терористите (и други криминалци) и ја отежнува работата на безбедносните сили.

Ако судија побара соработка на Apple, ние ќе бидеме среќни да помогнеме во се што можеме. Но, ние немаме начин да ги знаеме податоците на корисникот, бидејќи тие се шифрирани и немаме клучеви за нивно декриптирање. Некои ни велат да создадеме „задна врата“ за да можеме да ја користиме кога ќе бидат запрашани. Но, ако направиме такво нешто, кој може да гарантира дека некој не може да ја најде таа врата и да добие пристап исто така? Ние сме во Соединетите држави, тука не треба да бираме помеѓу безбедноста и приватноста, двата аспекти мора да бидат загарантирани.

Тоа се само неколку извадоци од она што може да се види на оригиналното видео чија врска ја имате на почетокот на статијата. Навистина вреди да се види.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РАФЕЛ dijo

  Апликацијата за вести Cas која не е во шпанската AppStore е задолжителна. Некако на друг начин.

  1.    Луис Падилја dijo

   Јас го имам видено од компјутерот како го користи Safari без проблеми.