7 работи што треба да ги знаете за библиотеката со слики iCloud

iCloud Photo Library

Сигурно многу наши читатели веќе ги користат можностите што ги нуди фото-библиотеката iCloud. Всушност, во „Актуалидад iPhone“ во многу наврати разговаравме со вас за тоа. Сепак, мислам дека многумина сè уште не знаат добро како работи, ниту како да го извлечат максимумот од тоа што можат. Така, денес ќе разговараме со вас за тоа и го правиме врз основа на тоа што не ја знаете функционалноста. Иако ако веќе сте го користеле, можеби сè за што ќе ви кажеме подолу iCloud Photo Library Ве интересира.

Почнувајќи од дефиницијата, го предвидувам тоа iCloud Photo Library е опција iOS 8 што откако ќе се активира, создава резервна копија на облак од сите ваши датотеки со слика и видео зачувани на уредите на Apple. Тие датотеки се достапни од кој било друг уред, се додека се идентификувате со вашите ингеренции. Покрај тоа, можете да изберете да ги избришете на уредот за да заштедите простор, а копиите во овој случај се прават автоматски во секое време, со што се елиминира претходно постоечкиот недостаток на само синхронизирање на последните 30 дена. Звучи добро? Па, откријте сè друго што ќе ви кажеме подолу.

Сè што треба да знаете за библиотеката со слики на iCloud

 1. ¿Зошто ја немам таа функција автоматски? Барем засега, iCloud Photo Library е бета-функција, поради што е потребно рачно активирање и исто така не се препорачува за помалку напредни корисници кои може да наидат на проблеми кога станува збор за управување со класични грешки од првите верзии.
 2. ¿Како го активирам знаејќи дека сепак е бета фаза? Ако сте сигурни дека сакате да го пробате иако е бета, патеката што мора да ја следите за да ја активирате во вашиот терминал е Поставки > iCloud> Фотографии и камера. Во рамките на тоа јазиче ќе видите функција што ви овозможува да активирате или деактивирате.
 3. ¿Како можам да ги видам сите мои датотеки ако ја вклучам iCloud Photo Library? Откако ќе се активира функцијата, сите ваши мултимедијални датотеки ќе бидат во албумот Сите фотографии на вашиот iOS уред. Во моментот, нема природна апликација за функционалноста, иако би требало да пристигне веднаш штом ќе ја напушти својата бета фаза.
 4. ¿Како можам да искористам за да заштедам простор на мојот iOS уред? За да можете да ја искористите заштедата во облакот на вашите датотеки и на тој начин да добиете неколку мегабајти на вашиот уред, само треба да ја следите оваа рута: Поставки> iCloud> Фотографии. Во рамките на тоа јазиче, изберете ја опцијата Оптимизирај складирање.
 5. ¿Може ли рачно да испраќам фотографии на Фото библиотеката iCloud? Иако процесот се изведува автоматски, ако сакате од некоја причина сакате рачно да поставите слика, можете. Треба само да отидете на iCloud.com и да ја подигнете датотеката што ја сакате од кој било уред. Таму ќе видите јазиче со кое можете веднаш да вчитате слики со влечење и паѓање.
 6. ¿Сметајте го просторот за складирање на iCloud Photo Library во вкупната сметка на iCloud? Да, просторот за складирање што го имате ќе биде точен за сите поврзани производи и затоа, оној што го користите со овие датотеки ќе ве одземе за остатокот.
 7. ¿Што се случува ако уредувам слика на мојот уред? Оваа слика исто така ќе се појави во библиотеката со слики iCloud автоматски со направените измени. За да спречите исчезнување на оригиналот и зачувување на копија, мора да пристапите до опциите за оптимизација на просторот iPhone / iPad. Во спротивно, оној на уредот секогаш ќе биде зачуван. Оние што ќе ги избришете од неа, исто така, ќе исчезнат од сметката во облак, иако ќе имате рок од 30 дена да ги вратите доколку сакате.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   решенија dijo

  Кристина е многу добра сè, но мислам дека со бесплатните 5 GB ова се полни за две секунди и повеќе еден како мене што живее фотографирање секој ден мислам на проблем

 2.   ааранкон dijo

  Точно. Очигледниот проблем со iCloud Photo Library е точка 6. Повеќето луѓе имаат повеќе од доволно со 5Gb што iCloud го има како стандард, но ако треба да ги споделите тие 5Gb со фотографиите што ги правите, тие брзо ќе истечат. Воопшто не би ме изненадило ако Apple наскоро деактивира слики од стриминг и нè присили сите да користиме iCloud Photo Library ако сакаме да ги споделиме фотографиите што ги правиме меѓу сите наши уреди на Apple. Ајде, ова има за цел уште повеќе да не крвари. Всушност, кога филмот исчезна (и се врати по масовниот протест на народот), тие доаѓаа, го спомнав и како што велам, мислам дека нема да ни треба многу време да плаќаме месечна претплата на Apple да ги споделуваме нашите фотографии. меѓу нашите уреди, и ако не на време.

  Пред некој ден го споменав проблемот што може да ни предизвика фактот што iPhone 6s вклучува 2 GB RAM меморија, бидејќи ова ќе ги натера програмерите да започнат да создаваат апликации (особено игри), што може да се користи само ако уредот има толкава количина RAM меморија. Ајде, оние од нас кои штотуку потрошивме цело богатство на нашиот нов iPhone 6, може за осум / девет месеци да се најдат со терминал во кој многу апликации не можат да бидат инсталирани и како што се случи со скриениот проблем на iPad 3 едно јаболко не дава проклето. Па, со оваа фото-библиотека iCloud може да ни се случи истото, зарем не плаќате? Вие не споделувате и надвор.

  1.    Дејвид dijo

   Која е скриената тема на ipad 3, зошто сакам да купам втора рака?
   Благодарам

   1.    elmike11 dijo

    Беше малку thing iPad 3 работа…
    Го имав и ме чинеше многу да се ослободам.
    Apple навистина не играше криво со тоа.

 3.   подготвува dijo

  Инфо е многу добра. Само што купив iPhone 6 и преминот од Android на iOS чини повеќе отколку што замислував. Верував дека сè ќе биде подобро и поедноставно, и е сосема спротивно. Нешто што не ми е јасно со Фото библиотеката: ако избришам фотографија на мојот уред, дали ќе биде избришана и на iCloud Photos? Нема ли можност да го избришете од уредот и да остане зачуван во облакот? Многу пати сакам да чувам фотографија, но таа не се одвива на уредот.
  Знам дека можам да го сторам тоа користејќи ги услугите на Google (Gloogle +) или DropBox (Carrousel), но се надевав дека ќе успеам да го сторам тоа со домашната апликација Apple.

  1.    Карлос, МХ dijo

   Не, не постои начин да го избришете на вашиот iPhone и да го чувате во iCloud, ако го избришете во едно, ќе го избришете во сите.
   Она што може да се направи е да се врати избришаната фотографија (тие веќе ја објаснија), но она што го спомнавте, не.