90% од корисниците на Apple остануваат лојални на брендот

Како и во сите области од животот, секогаш постои фановите и противниците кога треба да изберете помеѓу само две опции од било што. Порано тоа се случуваше со автомобили на бензин или дизел, или видеа со VHS или Betamax, а сега кога избирате помеѓу Mac или PC, или помеѓу iPhone или Android.

Треба да се одлучите помеѓу бело или црно, без да можете да изберете сива боја. А тоа значи дека откако сте избрале, очигледно може да се промените во секое време, но сепак е трауматично. Нормално, ако си задоволен од изборот, тешко ќе смениш страна.

Без да навлегуваме во вечната дискусија за тоа кој систем е подобар, ако iOS или Android, Вистината е дека нормално оној што е навикнат да користи една од двете средини, тешко се менува на другата страна. Обично се мисли дека избраниот е најдобар, а другиот е остро критикуван, а најчесто со незнаење дека тоа не го ни пробал.

Она што е јасно е дека корисниците кои го тестираат екосистемот на Apple, обично се закачуваат на него и остануваат верни на брендот, без разлика колку скапи вашите уреди може да изгледаат априори.

Кој ќе купи iPhone, повторува

Новите податоци објавени од аналитичарите на Consumer Intelligence Research Partners покажуваат дека фановите на Apple остануваат лојални на брендот, со 90% од корисниците на iPhone останувајќи со Apple со текот на времето.

графика

Според оваа студија, Apple претставува речиси половина од продажбата на паметни телефони во САД во последните три години. Во истиот период, Samsung задржа нешто повеќе од половина од продажбата на уредите со Android. Бројките велат дека Apple учествува со 43% од продажбата на паметни телефони во САД во последните три години, во споредба со Samsung, кој изнесува 31% и LG само 9%.

Бројките на CIRP, исто така, покажуваат дека стапките на лојалност за Apple, односно процентот на клиенти кои повторуваат второ купување на iPhone откако претходно го поседувале, остануваат стабилни на 90%. Лојалноста на брендот за креаторите на Android не е толку висока бидејќи ребрендирањето во екосистемот на Android е полесно. Вреди да се одбележи и дека дури и ако ги сменат производителите, општата лојалност кон системот Андроид исто така е околу 90%.

Накратко, верноста помеѓу двата екосистема, iOS и Android, тие одат рака под рака, 90%. Предноста на Apple е што кога корисникот го менува својот iPhone, тоа го прави за друг, исто така од Apple. Од друга страна, корисникот на Android е многу поверојатно да го смени производителот, искористувајќи ја понудата или новото лансирање на помодерен уред или едноставно да проба друг производител, без да мора да го менува системот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Престани dijo

  Верна е од неколку причини, некои задолжителни, а други за доверба, меѓу задолжителните е тоа што го креирате вашиот компјутерски екосистем околу неговите производи, дизајн, безбедност. Менување на било кој од нив е еквивалентно на немање одредени функции во тие уреди од други брендови, не знам што се случува со Apple, но потребно е големо доцнење во одредени карактеристики на нивните уреди, како што се мегапикселите на камерите , зумирањето на телефоните, генерацискиот континуитет во дизајните и последното многу дебело, ставањето засек на лаптопот е огромна грешка, што укажува дека нешто не оди добро, ни недостасувате Стив Џобс и Џони Ајв. ..

  1.    Тони Кортес dijo

   Целосно се согласувам. Малку значајни новости во iPhone 13 и Apple Watch Series 7 во споредба со минатогодишните модели. Се чини дека во последно време се фокусираа на силиконот на Apple. Се надеваме дека батериите ќе бидат ставени за следната година. Ќе биде бомба ако го добијат глукометарот вграден во серијата 8, на пример. Ќе видиме.

  2.    Ентони dijo

   Андроид е одамна пред неколку години ... И поздрав!