AirPods Pro, новите слушалки што треба да се победат

AirPods, најпродаваниот во последните неколку години на Apple, излегоа со силен ривал, но тој доаѓа од нивниот дом. Новиот AirPods Pro вклучува сè што многу корисници го бараа долго време: поништување на бучавата, подобар квалитет на звукот, отпорност на вода и пот и нов дизајн подобро фиксирај на неговите уши.

Чување на суштината на AirPods (одлична автономија, лесна употреба и автоматско поврзување), овие AirPods Pro се подобруваат на конвенционалните AirPods, иако тоа претставува значително зголемување на цената. Ние ги тестиравме и ви ги покажуваме за да можете да одлучите дали ова ќе бидат вашите следни слушалки или дали ги чувате старите AirPods.

Нов дизајн. иста суштина

Apple сакаше да го обнови дизајнот на оваа нова генерација на AirPods за јасно да ги разликува од конвенционалните. И тоа го стори со тоа што им даде повеќе дискретен изглед, помал, но менувајќи го типот на слушалките: сега тие се во уво. Имено, тие се вметнуваат во вашето уво, и благодарение на силиконските ушни перничиња што ги содржат, направете заптивка што придонесува за изолација на надворешноста. Покрај тоа што спречува толку многу бучава да помине низ нив, оваа подлога им помага да бидат подобро поправени, така што многу од оние што се пожалија дека AirPods паѓаат, ќе најдат во овие нови AirPods Pro она што го бараа. Вклучени се перничиња за уши со различна големина за да одговараат на кој било вид уво.

Карго-креветот е нешто поголем, но малку само, иако може да изгледа поголем поради новата хоризонтална ориентација. Но, сепак ја одржува совршената големина за да се најде во секој џеб од панталоните, една од причините за успехот на AirPods за која се надеваме дека никогаш нема да се промени. Таа кутија е онаа што сè уште се користи за нивно поврзување и нивно полнење, давајќи вкупно повеќе од 24 часа автономија. Слушалките имаат 5 часа ако не користиме режим на поништување на бучава или транспарентност или 4 ипол часа ако ги користиме. Во овој поглед, тие продолжуваат да бидат референца во нивната категорија.

Она што е целосно неповторливо е автоматското поврзување благодарение на чипот H1: отворете го полето AirPods и на вашиот iPhone ќе се појави прозорец за да ја направите врската, и откако ќе завршите Веќе ќе ги имате достапни на сите уреди што ги имате со вашата сметка iCloud, без понатамошна конфигурација. Оваа магија на која веќе сме навикнати по скоро три години од дебито на AirPods сè уште се одржува, едноставно предизвикува зависност.

Новиот силиконски ушник е удобен за носење, дури и за некој што не е запознаен со уши како мене. Морам да признаам дека ќе ми биде тешко да ги надминувам традиционалните AirPods, најудобните слушалки што некогаш сум ги носел и што можам да ги имам во ушите со часови без никаков замор. Но, тоа не значи дека им е непријатно, само тоа Haveе морам да се навикнам на чувството да носам нешто во ушите, без понатамошно разбирање. За возврат добивам други работи што ја надополнуваат таа мала непријатност.

Долгоочекуваните нови карактеристики

Откако беа лансирани првите AirPods, голем акцент беше ставен на нивните главни недостатоци: недостаток на поништување на бучава и немање сертификација за отпорност на вода. Двата проблеми ги реши Apple со овие AirPods Pro. Во врска со откажувањето на бучавата, тој тоа го стори во голема смисла: пасивно откажување благодарение на силиконските влошки, но и напредниот систем за активно откажување што е навистина неверојатно. Отпорноста на вода што ја даде Apple не е толку изненадувачки, едноставен IPX4 што ви овозможува да ги користите за да трчате или да шетате на дожд без страв, но базенот треба да биде далеку.

Тешко е да се опише како е откажувањето на бучавата, но можам да ви кажам дека сте навистина изненадени кога ќе ги облечете за прв пат и ќе го активирате: одеднаш околу вас владее тишина. Секако дека слушањето ваква музика е многу подобро искуство отколку да се слуша целиот шум од улицата, метрото или автобусот. Но, тоа исто така претставува проблем: бидете многу внимателни со користењето на улица, бидејќи се изолирате целосно од надворешниот свет и можете да добиете повеќе од плаша. Подеднакво неверојатен е режимот Транспарентност, што е токму спротивното: слушате сè околу вас. Сега не мора да ги соблекувате слушалките кога некој зборува со вас, бидејќи активирајќи го режимот Транспарентност ќе слушнете сè што зборуваат благодарение на микрофоните на слушалките што ги пренесуваат до вашите уши.

Овие нови функции доаѓаат со нови контроли. Заборавете на ударите на вашите AirPods затоа што сега мора да го притиснете стеблото на слушалките за да им нарачате. Контролирање на репродукцијата и активирање на режимите за откажување или транспарентност е можно од кој било од двата слушалки, и имаме одредена маргина на конфигурација, но сè уште немаме контрола на јачината на звукот. Се разбира, не можеме да заборавиме дека можеме да го повикаме Siri само со нашиот глас, без воопшто да треба да ги допираме AirPods и на тој начин да му кажеме да го подигне или спушти звукот или да повика некој од нашите контакти.

Супериорен квалитет на звукот

Тука нема сомнение: квалитетот на звукот на AirPods Pro е супериорен во однос на AirPods. И тоа е и со користење на поништување на бучавата и без него. Но, секако дека е многу поизразено кога сме изолирани однадвор и можеме да уживаме во сите нијанси на музиката што ја слушаме. Моќен звук, добар бас и пред се многу избалансиран звук што ни овозможува да уживаме во многу нијанси едноставно бесценето со нормалните AirPods. AirPods Pro се на ниво на други слушалки од врвна марка, да, со многу слични цени.

Мислење на уредникот

За квалитетот на звукот, функциите и дизајнот, новиот AirPods Pro ги надминува AirPods во сите погледи, иако тоа го прават по цена на новиот дизајн „во уво“ што не го прифаќаат сите, и со значително зголемување на цената. Откажувањето на бучавата е навистина неверојатно со оглед на малата големина на слушалките, а режимот Транспарентност е многу корисен за да можете да бидете свесни за вашата околина без да мора да ги отстранувате слушалките. Нов систем за контрола што остава малку простор за прилагодување и автономија што останува во најдоброто од својата категорија производ резервиран по цена за најсложените, но тоа сигурно нема да ги разочара. Можете да ги купите на Јаболко за 279 €.

AirPods Pro
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
279
 • 80%

 • AirPods Pro
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и квалитет на градење
 • Компактна големина
 • Голема автономија
 • Откажување на бучавата и режим на околина
 • Автоматско поврзување
 • Супериорен квалитет на звукот

Contras

 • Во уво, што може да биде незгодно за некои корисници
 • Надвор од екосистемот на Apple, ограничени карактеристики

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Асиер dijo

  Дека квалитетот на звукот е несомнено подобар ... Бев многу возбуден од овие кациги (ја користев првата генерација скоро 3 години). И ми дава чувство дека звучат точно исто, или скоро незабележлива разлика. Ги купив во рок од 5 минути откако излегов од желбата што ја имав за тебе. Но, јас сум малку разочаран. Откажувањето на бучавата е добро. Тоа нешто за тишината ... Автомобилските мотори и машинските звуци престануваат да ingвонат (се тркалаат климатизери). Но, можете да ги слушнете луѓето како зборуваат (потивок), и може да ги слушнете ударите врз работите ...

 2.   Hummer dijo

  279 € ¿? Но, дали тие носат мобилен на подарок или нешто слично?

  1.    Hummer dijo

   Извини пријателе, понекогаш се чувствувам како будала, нема да се повтори