AirPods ќе беа одложени поради проблеми со поврзувањето

AirPods

Најавени во септември заедно со iPhone 7, AirPods беа прилично изненадување на настанот на Apple и веќе бевме предупредени дека тие нема да пристигнат до крајот на октомври. Сепак, на крајот на тој месец Apple објави дека ќе мора да бидат одложени, без да наведе детали за причината за овој непредвиден настан и месец и половина по датумот на кој требало да пристигнат во продавницата на Apple, сè уште не знаеме ништо за тоа кога ќе биде достапно, многумина се откажаа од надежта дека ќе ги имаат како Божиќен подарок. Се чини дека причината за ова одложување можеби е веќе позната и според познатите „извори многу блиски до компанијата“ тоа би можело да биде поврзување со Bluetooth оној што ќе му зададе главоболка на Apple.

AirPods не се првите целосно безжични ушни слушалки што излегоа на пазарот. Dash, Earin и другите модели се веќе достапни, но за разлика од овие, поврзувањето се прави независно за секоја слушалка. Во повеќето модели од овој тип, едната слушалка е онаа што се поврзува со телефонот, а другата слушалка е „подружница“ на првата. С.Сепак, AirPods се поврзуваат независно со iPhone, секој од нив има Bluetooth-врска со смартфонот Apple, и затоа секој може да се користи независно. Но, ова е проблем: аудиото мора да стигне до секоја слушалка во исто време или ќе предизвика нарушување што ќе го уништи корисничкото искуство.

Покрај овој проблем, има и други прашања што се чини дека Apple требаше да ги реши, како што е што да се стори ако се изгуби AirPod или ако батеријата на едниот од нив изумира.. Дали Apple ќе понуди единствена слушалка за замена? Иако се чини тешко да се поверува дека овие проблеми веќе не беа предвидени од компанија како „Епл“, тие се причините што се чини го предизвикаа ова одложување, за кое сè уште не знаеме кога ќе заврши. Трпеливост и подобро да се најде алтернатива за овие кралеви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафа dijo

  Овој коментар го ставам овде, бидејќи не знам каде да го ставам.
  Разбирам дека ставате реклами за да заработите пари, нормално е. Сега, ако овие реклами ја отежнуваат читањето на страницата, тоа е нешто што треба да го погледнете. Со најновиот Star Trek, од iPad mini, нема човечки начин да го затворам и морам да чекам да исчезне сам.
  Јас сум следбеник на вашата веб-страница и ја сакам, но ако им дадете предност на рекламите пред читателот, со големо жалење ќе барам друга опција и не мислам дека е единствената.
  Ве молиме, земете ја предвид оваа конструктивна критика, бидејќи секогаш кога рекламата ќе се повтори во секоја пауза на страницата, вие го уништувате задоволството да го прочитате.
  Искрена прегратка.

  1.    Луис Падилја dijo

   Ви благодариме што не известивте. Willе разговараме со одговорните во кампањата за нејзино решавање.