AirPods добиваат една од четири продажби на безжични слушалки

Морам да признаам дека откако го видов неговиот дизајн, се сомневав дека безжичните слушалки што Apple ги претстави во септември ќе бидат успешни. Моите сомнежи почнаа да се распрснуваат кога AirPods Тие почнаа да пристигнуваат во различните продавници на „Епл“ бидејќи сите рекоа дека купиле или чекаат да купат нешто, а извештајот презентиран од Слис Интелигенте веќе го потврди убедливиот успех на најновата иновација од Купертино.

Пазарот за безжични слушалки порасна многу на крајот на 2016 година, сè според учењето од Slice Intelligence. Во декември, вкупно 75% од слушалките што беа продадени преку интернет во САД тие беа безжични, нешто за кое Слис вели дека «Не случајно, тоа беше и месецот кога беа објавени AirPods.« Всушност, на денот на официјалното лансирање на безжичните слушалки на јаболкото, на 13 декември, продажбата на слушалки беше не помалку од десет пати поголема од просечната продажба во деновите пред Божиќ 2016 година.

На денот на лансирањето на AirPods, продажбата на слушалки се зголеми за 10 пати

Продажба на жични и безжични слушалки

Продажба на жични и безжични слушалки

Од лансирањето на AirPods, на 13 декември преку интернет и на 20 декември во физички продавници, еден од четири безжични слушалки продадени некогаш биле безжични слушалки на Apple, или што е исто, 26%. Податоците се веќе важни само по себе, но тие се уште повеќе ако се земе предвид дека овој скок е направен од 0, што исто така значи дека многу корисници му веруваат на „Епл“ дури и без да имаат премногу информации за работата на нов уред, нешто што, делумно, го разбирам.

Продажба на безжични слушалки

Што се однесува до оние што ги набавиле, Слис вели дека 85% од купувачите кои купиле AirPods биле мажи, од кои 35% се познати како „милениумци“ (бидејќи тие веќе се родени во овој милениум). Womenените имаат тенденција да бидат малку постари, со 38% од нив припаѓаат на генерацијата Бејби Бум (Википедија), односно, тие се родени, по дефиниција, помеѓу годините 1946 и 1965 година.

Дали сте изненадени од податоците добиени со оваа студија за Slice Intelligence?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Франциско Фернандез dijo

    Јас не би ги купил. И покрај искушението да кажам да, се чини дека се премногу пари за вакви слушалки со Bluetooth. Ако барем имаа поништување на бучава и можеби подобар микрофон, можеби ќе размислував повеќе за тоа ...