Apple AirPods добиваат 71% од приходите на пазарот за безжични слушалки

AirPods

Бидејќи Apple ја најави првата генерација на AirPods, никој не може да го негира тоа во тоа време тие беа најдобрата опција достапна на пазарот, и по дизајн, поврзаност и цена. Сепак, до денес, и покрај тоа што имаат на располагање одлични опции со многу добар квалитет, тие сепак се кралеви на пазарот.

Според најновата студија објавена од „Strategy Analytics“, AirPods на „Епл“ продолжуваат да го зафаќаат поголемиот дел од приходите од безжични слушалки, земајќи 71%. Истиот извештај го наведува тоа Apple продаде околу 60 милиони AirPods, што претставува повеќе од 50% од вкупната продажба на овој вид производи.

Продажба на AirPods

Samsung, Jabra, Bose, Sony ... се некои од производителите што ги лансираат многу добри алтернативи на AirPods, особено за оние корисници кои немаат iPhone, по цени многу слични на оние во моментов на AirPods.

Сепак, едноставната поврзаност што ни ја нуди AirPods не е достапна во другите брендови, така што по иста цена, и практично ист квалитет на звук, Корисниците на iPhone претпочитаат да инвестираат во производ на Apple.

Додека Strategy Analytics тврди дека тој домен може да продолжи и во иднина, други аналитичари го потврдуваат спротивното, бидејќи нови опции се додаваат на различните алтернативи достапни денес на пазарот, така што разновидноста на производите е сè поширока и може да се прилагоди на повеќе корисници.

Некои гласини сугерираат дека Apple може да ги вклучи AirPods во следните генерации на iPhone, гласини кои немаат никаква смисла бидејќи сами по себе станаа одлична машина за правење пари. Покрај тоа, тие сега се исто така достапни во верзија за поништување на бучавата, една од најбараните функции од страна на корисниците на AirPods уште од промоцијата на првата генерација на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.