Apple бара снабдувач на чипови за полнење на iPhone преку индукција

iPhone-7-безжично-полнење-1024x522

Иако многу се корисниците кои вСметајте дека индукционото полнење на iPhone би било чекор наназад и дека технологијата што моментално ја користи Samsung не е корисна, бидејќи не ни дозволува да зборуваме на телефон додека го полниме уредот (како да зборуваме цел ден со iPhone) вистината е дека тоа би било многу корисна функција во тоа време за полесно полнење на нашите уреди кога ќе се вратиме дома. Во моментов Apple Watch е единствениот уред што веќе ви овозможува да го полните уредот со индукција, многу удобен магнетски систем што ни овозможува да го отстраниме уредот и да го поставиме во полначот за неколку секунди, без да го бараме соодветниот кабел и ставете го во неговиот слот.

Повторно Apple сфати дека тоа е функција што ќе ја подобри удобноста при полнење на нашиот уред и започна да бара производители кои нудат чип што овозможува да се имплементира во идните модели на iPhone, така што во денешната презентација, оваа опција нема да ја видиме достапна на новите модели на iPhone.

Според економските дневни вести со седиште во Тајван, Apple бара снабдувач за да може да го понуди овој систем за индуктивно полнење, безжичното полнење ќе трае неколку години за да пристигне. Во моментов потрагата по овој чип штотуку започна. Економски дневни вести не се единствениот медиум што ја потврдува оваа вест бидејќи DigiTimes исто така додава дека Apple би можел да избере да додаде додаток што овозможува полнење без потреба од поврзување на кабел за молња со уредот.

Apple не е против овој систем за полнењеБидејќи Apple Watch го користи уште од самото лансирање, се чини дека различните дизајни и системи што компанијата ги испроба не го задоволиле и тој одлучил да бара надворешни капацитети кај производители специјализирани за овој систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.