Apple сака iOS 15 да го наследи центарот за контрола на macOS

Иако Тим Кук инсистира на негирање на најголемото, реалноста е дека iOS и macOS сè повеќе имаат сè повеќе заеднички нешта. Очигледно тие нема да ни продадат дека им е судено да завршат исти, особено затоа што имаат многу 16-инчни MacBook Pro за да ги пласираат на пазарот по цени на срцев удар.

Сепак, со секое ажурирање, двата оперативни системи се сè повеќе слични, дури и претставуваат сериозен проблем. Во моментот Apple размислува да го спроведе центарот за контрола на macOS директно на iOS, Дали ги знаете разликите за да ги споредите?

Реалноста е дека центарот за контрола на macOS воопшто не е лош, барем оној што го имаме во најновата достапна верзија, macOS Big Sur. Искрено, се чинеше како вистински успех како тие го интегрираа Контролниот центар во „одличната верзија“, обезбедувајќи осветленост на тастатурата, прилично интересни избирачи на јачина на звук и осветленост на екранот, па дури и мал виџет за музиката за која корисниците на macOS се тужевме многу години. Сепак, контролниот центар за iOS ми се чини малку подостапен и побрз.

И покрај сето ова, оттогаш iPhonesoft. Отец Тие зборуваат за оваа промена, за редизајниран Контролен центар во iOS 15 и особено инспириран од оној во macOS Big Sur. Како и да е, реалноста е дека тие не дале слики или фотографии, така што ќе мора да почекаме на прославата на WWDC21 што ќе се одржи по електронски пат и дека ќе продолжиме во живо на iPhone News, затоа ве покануваме да бидете внимателни до јуни затоа што ќе го тестираме iOS 15 со цел да бидете во тек со сите новости. Наскоро ќе знаеме дали iOS 15 навистина ќе усвои Контролен центар сличен на оној на iOS или ќе има сè вода од борж.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.