Apple би вметнал USB-C полнач за својот iPhone во 2018 година

Curубопитно е што сопствениците на MacBook или MacBook Retina не можат да ги полнат своите iPhone или iPad без да купат адаптер. Кога „Епл“ пред три години реши да премине од конвенционален „УСБ“ на „УСБ-Ц“, се чинеше дека облогот е незапирлив, и така тоа беше во опсегот на компјутери, но не и во мобилните уреди.

Оваа апсурдна ситуација се чини завршува оваа година, бидејќи според некои информации од ланецот на добавувачи на Apple (никогаш не знаете како да ги земете овие информации) компанијата би размислувала да вклучи USB-C полнач и USB-C до Lightning кабел во своите следни модели iPhone и iPad.

Apple воведе брзо полнење со новите iPhone 8, 8 Plus и X. Можноста за полнење на батеријата на вашиот уред до 50% со само 30 минути полнење зависи од користење на соодветен полнач, со USB-C и кабелски оригинален USB- Ц до молња. За ова, потребно е да се купат двата производи, бидејќи ниту еден додаток не е вклучен во iPhone. Најскапиот додаток е полначот, бидејќи оригиналот на Apple чини 59 €, но секогаш можеме да купиме и други подостапни модели од други производители. Ако имаме оригинален полнач MacBook или MacBook Pro, веќе ќе го имаме полначот, но ќе ни биде потребен кабелот USB-C до Lightning, кој само Apple го продава и кој има цена од 25 € во неговиот најевтин модел.

Оваа ситуација може да се промени следната година кога Apple вклучува 18W USB-C полнач, доволно за брзо полнење на iPhone и iPad, со кабел USB-C до Lightning. Тековниот полнач за iPhone е 5W и iPad 12W. Со овој нов полнач и кабел за iPhone би се наполнил до 50% за само 30 минути и 80% за еден час, огромна предност кога брзаме и ни треба нашиот уред да се наполни. Тоа е функција што постои веќе подолго време кај моделите со Android со повисок среден опсег, и кои во многу случаи тие веќе ги вклучуваат во нивните кутии кога ќе се купат. Покрај заштедата на време при полнење на терминалот, оние од нас кои имаат лаптоп со USB-C конечно ќе можат да ги полнат своите уреди без да користат адаптери или да купуваат дополнителни кабли. Не е премногу за да се праша, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.