Apple би го интензивирал развојот на алтернатива на пребарувачот Google

iPadOS 14

Apple ќе ги „интензивира своите напори“ да развие сопствена технологија за пребарување Поради фактот што американските антимонополски власти ја ставија својата цел во договорот меѓу „Епл“ и „Гугл“ кој го одржува пребарувачот на овој како стандарден пребарувач на уредите на „Епл“. Изворот не е никој друг, туку самиот Фајненшл тајмс.

Во iOS 14, Apple ги прикажува сопствените резултати од пребарувањето и врските до веб-страниците директно од Spotlight кога корисникот внесува каков било текст од својот почетен екран. Според „Фајненшл тајмс“, ова е само уште еден доказ дека „Епл“ работи на сопствена технологија за пребарување за да се натпреварува со пребарувачот на „Гугл“.

Извештајот „Фајненшл тајмс“ го нагласува вработувањето пред две години од Apple на ofон Johnанандреа, поранешен Гугл и поранешен директор на пребарувачот, да ги подобри можностите во вештачката интелигенција, како и Сири. Покрај тоа, се споменува и почестите Отвори за работа на Apple во потрага по инженери како дополнителен доказ за неговите амбиции во врска со иден трагач.

Фајненшл тајмс исто така го споменува и зголемена активност на Applebot, веб-роботот на Apple, што доведе до шпекулации за тоа како Apple може да планира да лансира целосен пребарувач и покрај тоа што се користи Applebot да ги подобри резултатите од пребарувањето на Siri и Spotlight.

Пред сè, извештајот додава малку информации што не ги знаевме и е повеќе шпекулација што произлегува од Антимонополска тужба поднесена од Министерството за правда против Гугл минатата недела. Оваа тужба тврди дека компанијата користела антиконкурентни и исклучувачки практики на пазарите за пребарување и рекламирање за одржување на нелегален монопол.

Apple добива неверојатни 8 до 12 трилиони долари (запомнете дека во Америка милијардите се милијарди) годишно единствено со поставување на Google како стандарден пребарувач на вашите уреди и услуги.

Ако овој можен нов пребарувач служи за проширување на работата на другите услуги како што е Siri, добредојде. Дефинитивно ова е една од услугите на Apple што најдобро ќе ви одговара бидејќи другите конкуренти како Алекса го поминаа десно и ги отстрануваа налепниците во повеќето аспекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.