Apple веќе дозволува ажурирање на iPadOS преку 5G

Додека iPad Pro почнува да се гледа во првите прегледи на оние на кои Apple им испраќа уреди за да можат да им ги снимаат своите видеа, Apple воведе нова функционалност што веќе ја воведе во iPhone 12 преку која iPadOS сега може да се ажурира преку 5G мрежа.

Со лансирањето на iPhone 12, првиот што има 5G конекција, Apple додаде дополнителна функционалност на iOS за да овозможи ажурирање на оперативниот систем додека е поврзан на 5G мрежа. Од минатиот петок, Apple објави во својата страница за поддршка дека истата оваа функционалност сега е достапна и за корисниците на iPad Pro 2021 (единствените со 5G конекција), со што ќе можат да го ажурираат iPadOS.

Страницата за поддршка, насловена како „Користете 5G на вашиот iPad“, им објаснува на корисниците како да управуваат со поврзувањето на податоците на нивните модели 2021 iPad Pro. Во делот за режими на податоци, забележано е дека корисниците сега можат да ја конфигурираат опцијата „Користете повеќе податоци во 5G“ на iPadOS.

Со избирање на оваа опција, на iPad му е дозволено да користи повеќе податоци во неговите задачи на системот, како и во некои функционалности на апликациите, како што е овозможување повисок квалитет на сликата преку FaceTime кога остварувате видео повици. Ова исто така ќе овозможи можност за ажурирање на iPadOS преку мрежата на податоци за 5G.

Apple исто така предупредува на тоа функционалноста може да дојде стандардно за оние корисници со неограничена стапка на податоци и во зависност од тоа кој оператор, но секогаш може да се овозможи рачно на следниот начин:

  1. Отворете ја апликацијата подесувања
  2. Отворете Податоци за мобилни телефони и подоцна Опции
  3. изберете „Режим на податоци“
  4. Овозможи "Повеќе информации за 5G«

Така, секогаш можеме да го ажурираме нашиот уред и покрај фактот дека не наоѓаме WiFi (нешто што, ако имаме достапност да се поврземе со 5G мрежа, тоа ќе биде чуден случај). Уште една нова функционалност за iPadOS кој, малку по малку, почнува да станува многу помоќен оперативен систем за да го претвори iPad во тотална алатка и со капацитет да го замени компјутерот во многу задачи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.