Apple во последниот квартал продаде 75 милиони iPhone телефони

јаболко-продавница-830х411

Аналитичарите кои известуваат за работењето на Apple врз основа на статистички податоци, веќе некое време не се толку ефикасни како што беа. Откако Епл влезе на кинескиот пазар,  бројките што ги најавуваат овие аналитичари се далеку од реалноста. Многумина беа аналитичари кои во текот на деновите пред презентацијата на резултатите што одговараат на последниот квартал од 2015 година, потврдија дека Apple може да го намали бројот на продажби на својот врвен уред, всушност, во „Актуалдадид Ајфон“ објавивме некои од нив во која беше наведено дека стапката на производство на овој уред е намалена.

Ништо не може да биде подалеку од вистината. Синоќа, Apple, верен на своето назначување, ги објави бројките за продажба на iPhone, iPad и Mac, повторно оставајќи ги настрана бројките за продажбата на Apple Watch. Во текот на последниот квартал од годината, Apple успеа да пушти на пазарот 74,7 милиони iPhone телефони, 16,1 милиони iPads и 5,3 милиони Macs. „Епл“ уште еднаш ги сруши рекордите во продажбата на својот врвен уред, што одговара на бројките за продажба од претходниот квартал. Но, ако зборуваме за iPad, овој уред сè уште не крева глава, но не само iPad, туку и сите таблет уреди на пазарот. Циклусот на обновување на овој уред помеѓу 3 и 4 години значи дека тие се продаваат сè помалку.

Во истиот период минатата година, Епл донесе нешто повеќе од 21 милиони iPad-и на пазарот, додека оваа година бројката падна на нешто повеќе од 16 милиони, пет милиони помалку за една година, имајќи предвид дека Apple престана да го обновува iPad годишно, продолжувајќи го циклусот на обновување на година и половина, барем засега. И покрај рекордните броеви, овие бројки го одразуваат тоа Apple не порасна толку многу како претходните години, што може да покаже дека iPhone ќе биде на прагот да достигне таван и од овој момент овие бројки ќе останат без да понудат спектакуларен раст и бројки од последните години.

Ако зборуваме за Mac компјутери, тоа го набудуваме стагнираат и бројките за продажба, претрпено мало назадување ако ги споредиме бројките со истиот период минатата година во која компанијата со седиште во Купертино продаде 5,5 милиони Mac, што е помалку од 5,1 милиони во последниот квартал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Маркус dijo

    Очигледно дека не може секогаш да расте, нормално е да се вратиме и да претрпиме стагнација, или би ја виделе Етиопија со  во колибите исто така