Apple ги ажурира условите на App Store во корист на програмерите

Apple направи вчера нова изјава што н caught изненади онаму каде што посочија нови промени во условите за користење на App Store како дел од решението на класната тужба на програмерите во Соединетите државиНа Иако договорот с still уште чека на одобрување од судовите, тој идентификува „седум приоритети споделени помеѓу Apple и малите развивачи“, што ќе промени неколку спорни услови што беа спорни во судовите.

Најголемите промени се однесуваат на надворешните плаќања, односно плаќања што не одат директно преку App Store за кои Apple има а плаќање што го наплаќа инвеститорот. Иако Apple не дозволува програмерите да нудат свои начини на плаќање во рамките на апликациите на iOS, ќе им овозможи на креаторите на апликации да користат други видови комуникации, како што се е -пошта, за да споделуваат информации за други надворешни начини на плаќање што може да излезат надвор од самата апликација iOSНа Ова значи дека корисниците на iOS кои, на пример, користат бесплатен пробен период на апликација, можат да бидат контактирани од развивачите „однадвор“ за да се претплатат на апликацијата или услугата со надворешен метод, при што програмерот не мора да плати процент на Apple.

Клиентите што купуваат во апликација надвор од апликацијата ќе значат дека програмерите не треба да плаќаат на Apple договорените 15 или 30%На Apple и програмерите се согласија да го задржат ова плаќање во сегашната структура барем во наредните 3 години. Ова исто така ја вклучува намалената провизија за програмери кои имаат помалку од 1 милион долари приход.

Преку овие промени, Епл, исто така, ќе го зголеми бројот на достапни цени за развивачите за нивните претплати, купувања во апликации и цената на самите апликации на вкупно повеќе од 500На Во моментов, програмерите имаат листа од повеќе од 100 цени за избор и ставаат с everything што има врска со плаќањата на корисниците за нивните услуги. Ова значи дека програмерот не може да ја избере цената на неговата апликација и да стави 0,63 евра (на пример), туку мора да се прилагоди на достапноста што му ја дава Apple, што може да изнесува 0,49 евра или 0,99 евра.

Други важни промени во оваа политика се следниве:

  • Apple се согласи да додаде содржина на веб -страницата за преглед на апликации за да им помогне на развивачите да разберат како жалбен процес.
  • Apple се согласи да создаде годишен извештај за транспарентност базиран на податоци од App Store, што ќе ги споделите со програмерите.
  • Apple исто така ќе создаде фонд од 100 милиони долари за помош на малите развивачи Американците заработуваат милион долари или помалку.

Без сомнение тоа е одлична вест за програмерите дека, со генијалност, тие сигурно можат да дојдат до добри идеи за да го спасат плаќање од продавницата со апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.