Apple ги детализира новите безбедносни карактеристики за iPadOS и iOS 14.7

Пред неколку дена Apple објави по пет бета верзии iPadOS и iOS 14.7 за компатибилни уреди. Бета-верзиите објавени во последните неколку недели не покажаа големо ажурирање. Всушност, уникатни новости беа врамени во рамки на апликацијата Време со интеграција на квалитетот на воздухот во други земји и можност за зголемување на бројот на тајмери ​​на HomePod од апликацијата Home. Сепак, iPadOS и iOS 14.7 вклучуваат значителен број на поправки на безбедносна ранливост низ оперативниот систем. Покрај тоа, Apple сакаше да ја развие секоја ранливост на својата официјална веб-страница.

Моќно безбедносно ажурирање вклучено во iPadOS и iOS 14.7

Работата на развивачите исто така се одвива во периоди каде што нема бета-тестирање за кој било оперативен систем. Програмерите можат известете за безбедносните проблеми на Apple или дупките во нивните оперативни системи. Всушност, многу од пријавените дупки може да бидат злонамерно искористени за кражба на кориснички информации или за постигнување целосна контрола на уредот без изречна согласност од корисникот.

Поврзана статија:
Дали проблемите со батеријата ќе бидат решени со новата верзија на iOS 14.7?

Квалитет на воздухот во iOS 14.7

Сите ажурирања се однесуваат на нарушувања на безбедноста од овој тип. Всушност, со секое ослободување Apple ги објавува сите експлоатации на кои ги решиле на својата официјална веб-страница, давајќи им кредити на програмерите или корисниците кои пријавиле наводна опасност. Овој пат со iPadOS и iOS 14.7 закрпите се вклучени на следниве места во оперативниот систем:

 • ActionKit
 • Аудио
 • AVEVideoEncoder
 • CoreAudio
 • CoreGraphics
 • CoreText
 • CVMS
 • дилд
 • Барај
 • FontParser
 • Идентитетски услуги
 • Обработка на слика
 • ImageIO
 • Јадрото
 • libxml2
 • До големината
 • I / O модел
 • ТЦЦ
 • WebKit
 • WiFi

Во секој од овие делови, Apple ја опишува безбедносната дупка заедно со уредите на кои тие влијаат, описот на ранливоста и, конечно, произволниот код што го дава Apple и кредитите на откривачите на бубачката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.