Apple ги отфрла апликациите што не вклучуваат банери, но ги чуваат нашите податоци

тепстрим

Неодамна апликацијата Tapstream е одбиена од Apple за зачувување на кориснички информации преку IDFA стандардот (број за интензивирање на огласувачот), без прикажување на банери. Apple го користи стандардот IDFA за прикажување рекламни кампањи во апликациитеЗатоа, нема смисла инвеститорот да го интегрира IDFA во својата алатка ако не покажува рекламирање. Ова може да имплицира дека креаторот на наведената апликација ги чувал нашите информации за други, освен за комерцијални цели.

Apple го воведе IDFA стандардот откако UDID, кој се користи за идентификување на нашите терминали, беше широко критикуван за загрозување на нашите лични информации, а со тоа и на нашата приватност. Сега Apple прифаќа само во Апликации на App Store што го користат IDFA стандардот, но тие покажуваат рекламни банери. Само програмерите имаат пристап до овие информации.

На програмерите користат IDFA да ги насочите рекламните кампањи кон вистинските корисници, да градите кориснички профили и да добиете анализа.

Во Условите и условите на App Store можеме да прочитаме дека Apple им забранува на развивачите да одржуваат профил на корисник ако тие одлучат да ги „избришат сите зачувани информации и, според тоа, да создадат друг кориснички профил“.

На овој начин, Apple ја исполнува својата обврска да биде потранспарентен со алатките што ги користи во сите свои оддели. Исто така, на развивачите им станува јасно дека комуналните услуги како што се ИДФАТие можат да се користат само за целите за кои се создадени.

Повеќе информации- Најновата најава на „Епл“ е снимена со „Ајфони 5“ и е изменета со „Мек“


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.