Apple ги оневозможува iPhone-ките ограбени за време на протестите

Ако „Епл“ контролира нешто што се свои сопствени уреди, компанијата „Купертино“ отсекогаш била многу сомнителна и за софтверот и за хардверот што го монтира, и затоа има контрола над нив можеби нешто повисока отколку што може да замислиме. Ова го прави крадењето iPhone од никого апсурден потег, бидејќи тој обично е блокиран веднаш штом ќе се поврзе на Интернет, па затоа не може да биде помалку со iPhone од Apple Store.

Apple ги лоцира и блокира сите уреди што биле ограбени за време на немирите во САД Америка, потсетување дека крадењето никогаш не е оправдано.

Apple е, била и секогаш ќе биде компанија посветена на нееднаквости, сепак, тоа не значи дека не ги штити своите својства со оружјето што законот му го дава. ДОИскористувајќи го немилиот инцидент што создаде бранови на протести во Соединетите Американски Држави, многу криминалци надвор од каузата и кои не им прават ништо добро на нејзините бранители искористуваат да ограбат разни продавници со производи што не се од суштинско значење, пример е дека за грабежите што ги трпат во различни продавници на „Епл“ во Соединетите држави на Америка .

Сепак, „Епл“ има повеќе од контрола на овие уреди и продолжува да ги лоцира и заклучува од далечина. Иако овие имаат демо-софтверска верзија, тие можат да се стават во режим DFU и да се инсталира целосно функционална iOS верзија. И покрај ова, Apple ги лоцира преку Интернет и вклучува порака што се однесува на Apple Store од која е украдена, со барање да се врати, бидејќи терминалот е оневозможен и се наоѓа далечински за да ги предупреди властите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Норберто Санчез dijo

  Сметам дека оваа вест е за жалење. Apple немал интерес да спречи кражба на нејзините терминали. Доказ за тоа е дека кога сте заинтересирани можете да го сторите тоа. Колку ајфони се украдени во светот? Знам неколку

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Вистината? Не разбирам ништо што ќе кажеш.