Apple ги принудува програмерите да создаваат апликации компатибилни со нов софтвер и хардвер

Вчерашниот ден беше полн со вести и вести што делумно ги очекувавме. Тим Кук и неговиот тим официјално го објавија пристигнувањето на новите оперативни системи iOS 12, tvOS 12 и watchOS 5 на 17 септември, и macOS Mojave на 24 септември. Ова непосредно лансирање подразбира не само нови функционалности за корисниците но напорна работа на адаптација од страна на развивачите.

И така, Apple потврди. Од март, сите апликации и ажурирања тие ќе мора да бидат компатибилни со новиот софтвер и хардвер, осврнувајќи се главно на новите производи: Apple Watch Series 4 и 6,5-инчниот iPhone XS Max.

Развиените ќе се држат до новиот софтвер и хардвер

Крајниот рок за креаторите на апликации е Март 2019 година. Од тој момент, сите апликации што не се компатибилни со iOS 12, tvOS 12, macOS Mojave и watchOS 5 нема да бидат вклучени во ниту една продавница. Тоа е, програмерите ќе мора започнете со ажурирање и градење апликации со новата верзија SDK, Покрај тоа што ги конфигурираат на таков начин што можат да работат во новите производи со поголеми екрани: 6,5-инчниот iPhone XS Max и редизајнираниот Apple Watch Series 4 со поголем екран.

Комплетите за развој што ќе треба да ги користат ќе бидат iOS 12 SDK, watchOS 5 SDK и Xcode 10. Вториот има особеност бидејќи апликациите ќе мора да бидат прилагодени до новата продавница macOS Mojave, на ист начин како што се претставени апликациите во продавницата за апликации iOS 11 и 12: видеа со презентации, преводи, до 10 фотографии за преглед ...

Дури и да е така, известувањето ќе стигне до сандачето на сите развивачи како потсетување од Apple, кој внимателно ги следи креаторите кои не се придржуваат до новите политики за создавање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.