Apple ги става компаниите за следење реклами во проверка на iOS 14

Приватноста е основна оска на политиката на Apple. Сите промени што се воведуваат во уредите и оперативните системи имаат компонента центрирана во оваа насока. Обезбедување на кориснички податоци, избегнување на геолошка локација, избегнување споделување на податоци без дозвола… тоа се активности што не може да се замислат во екосистем каде корисникот е сè поважен за интересите на компаниите за анализа на податоци. Во iOS 14 е воведена нова опција што му овозможува на корисникот одземете дозвола за апликации за следење на однесување на веб-страници и апликации со цел да се прикаже персонализирана содржина за секој корисник.

Приватноста во iOS 14 е поважна од било кога

Пред да започнеме, накратко ќе разговараме за важен концепт за да ги разбереме импликациите од оваа промена во iOS 14 ИДФА е идентификатор кој им овозможува на специјалистите анонимно да ги идентификуваат корисниците на iOS. Може да се каже дека тие се колачиња во iOS, иако во реалноста тие немаат слично однесување.

Овој идентификатор дозволува уредите да се мерат по случаен избор во текот на целата инсталација и употреба на апликацијата. Ова е причината зошто овој идентификатор е толку важен. Бидејќи е способен да посредува во интеракции на корисниците со рекламни кампањи, инсталации и интеракција со апликациите. На овој начин, специјалистите можат понудете персонализирана содржина заснована на употребата на терминалот што се дава.

Во iOS 14, Apple има намера да го праша корисникот дремка според овој идентификатор и трагата што ќе ја претрпи. Следењето податоци е мрачен дел во кој се вклучени десетици компании, како што се Фејсбук и Гугл. Особено, социјалната мрежа Фејсбук е испитувана во неколку наврати за неправилно ползење содржина без согласност на корисникот.

Следењето се однесува на чинот на поврзување на податоците на корисникот или уредот собрани од вашата апликација со податоците за корисникот или уредот собрани од апликации, веб-страници или офлајн својства на други компании за целни рекламирање или мерење Следењето се однесува и на споделување на податоци на корисник или уред со брокери за податоци.

Кога корисникот започнува апликација за прв пат, во iOS 14 тие добиваат предупредување во кое го прашуваат корисникот ако дозволите следење да прима персонализирана содржина. Ако се прочита внимателно, ниедно лице со какво било знаење не дозволува следење. Сепак, постојат две ситуации кога ползењето е дозволено без дозвола на корисникот:

 • Кога податоците за корисникот или уредот се поврзани со податоци од трета страна само на уредот и не се испраќаат на начин што може да ги идентификува корисникот или уредот.
 • Кога агентот за податоци со кого споделувате податоци ги користи исклучиво за откривање измами или безбедносни цели и исклучиво од ваше име. На пример, измама поврзана со кредитни картички.

Малку по малку Apple ја завршува реалноста што ќе се промени неповратно. Корисникот почнува да ја има моќта на одлука дури и за такви банални траги колку што остануваме во апликацијата. Поради тоа iOS 14 е чекор кон целосно чист оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хавиер dijo

  Не знам дали е копирање на статија од друга преведена страница или е недостаток на уредување, но гледате грешки во пишувањето писма на погрешно место. Техничка страница без проверка на правопис?