Apple го претставува Mac Studio со мониторот Studio Display

MacStudio

Пред само малку заврши првиот настан на Apple оваа година. «Врснички перформанси» имаше неколку новитети, но без сомнение голема ѕвезда на вечерта беше презентацијата на новото Mac Studio, со неговиот соодветен „поклопувачки“ монитор: Studio Display.

Нов Mac mini, кој нема врска со „мини“. Многу е повисоко од Mac mini што сите го знаеме, да може да се смести систем за ладење со два вентилатори кои го ладат новиот процесор што го монтира ѕверот: М1 Ултра.

Apple продолжува да го проширува опсегот на своите Епл Силициум, со нов компјутер и нов процесор. Тоа е нов Mac mini со карактеристики што го надминуваат Mac Pro. Содржи кафена ѕверка во мала алуминиумска кутија: новиот M1 Ultra процесор кој исто така беше претставен попладнево.

MacStudio

Овој нов асортиман на Mac го користи тоа колку „малку“ се загреваат процесорите M1 и може да се вклопи во прилично мало алуминиумско куќиште, за моќта на процесорот што ја има. Можете да го монтирате М1 Макс и новото М1 Ултра.

Во делот поврзувањеИма четири USB-C Thunderbolt 4 порти, Ethernet порта со поддршка за мрежа од 10 GB, две USB-A порти, HDMI порта и аудио приклучок. Исто така, има вградено Wi-Fi 6 и Bluetooth 5 во плочата.

MacStudio

Опсегот на MacStudio Има два различни модели, со два различни процесори исто така: M1 Max или M1 Ultra. Различна моќност и различна цена, очигледно.

Кутијата Mac Studio има две USB-C порти на предната страна (на моделот M1 Ultra што се Thunderbolt 4) и читач на картички SDMC. Може да се конфигурира со 64 GB RAM во моделот со чипот M1 Max и 128 GB во моделот со M1 Ultra. Складирањето на споменатиот ѕвер е SSD што нуди брзина од 7.4 GB / s, достапно до 8 TB капацитет.

Цената на новото Mac Studio започнува од 2.329 евра со чипот M1 Max и 4.629 евра ако го избереме новиот M1 Ultra. По овие цени би требало да ги додадеме проширувањата на меморијата и складирањето доколку сакаме да го прошириме основниот модел. Веќе можете да резервирате, со достава од 18 март.

Студио приказ

И со воведувањето на новото Mac Studio, Apple го виде и својот „совпаѓачки“ екран: на Студио приказ. Станува збор за монитор кој има ист дизајн како и 24-инчниот iMac, со намалени маргини на целиот периметар.

Студиото дисплеј има надворешен дизајн изработен од алуминиум, и има можност да се навалува до 30 степени. Екранот е 27-инчен TrueTone компатибилен со 14,7 милиони пиксели, 600 nits осветленост, технологија мрежницата 5K, антирефлективен капацитет и како опција може да се нарача со антирефлективна стаклена нанотекстура.

Студио приказ

Има резолуција од 216 пиксели на инч, 3P опсег на бои, а исто така интегрира и A13 Bionic процесор. Неговата камера е 12 MP со ултра широк агол, со можност за правење центрирана рамка.

Овој нов екран од Apple е монитор со високи перформанси, идеален за поврзување со Mac Studio.
Што се однесува до звукот, монтирајте микрофони со квалитет во студиото. Сетот на звучници е составен од четири вуфери и два високотонци, со повеќеканален просторен опкружувачки звук. Поддржува музика и звук Dolby Atmos.

И ако зборуваме за поврзување, на задната страна има три USB-C порти и еден Thunderbolt. Имате можност да полните MacBook преку дисплејот со нудење на портите a моќност од 96V. Исто така, имате можност да поврзете до 3 студиски дисплеи со MacBook.

Цена која започнува од 1.779 евра па наваму. Вашата резервација сега е достапна, за испорака од 18 март.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.