Apple го заменува iTunes Pass со Apple Account Card во iOS 15.5

Картичка за сметка на Apple

Апликацијата Portfolio или Wallet претрпе многу промени во последните неколку години. Одамна почна да се нарекува Passbook, алатка која ви дозволува да складирате билети, авионски билети, билети за воз и долги други. Со доаѓањето на Apple Pay моравме да се збогуваме со Passbook за да добиеме Wallet. Во Passbook имавме опција која ни овозможи да надополниме пари и да можеме да ги користиме во продавниците на Apple преку iTunesPass. Оваа опција која ни овозможи да имаме пари во нашиот Apple ID исчезна iOS 15.5 и е заменета со Apple Account Card што се појавува во апликацијата Wallet.

Ја поздравуваме Apple Account Card во iOS 15.5

iTunes Pass ни овозможи да ја надополниме нашата сметка на Apple со пари и да можеме да ја користиме во физички продавници преку QR. Може да се потроши и во онлајн продавниците во Големото јаболко како да е кредитна картичка. Сепак, пред неколку месеци беше пронајдена можна промена по првата бета верзија на iOS 15.5 која предвидуваше исчезнување на iTunes Pass.

Поврзана статија:
Ажурирања! iOS 15.5, watchOS 8.6, macOS 12.4 и tvOS 15.5 подготвени за преземање

Така беше, иако не беше официјално објавено од Apple. iTunes Pass исчезнува за да се отвори место за картичката за сметка на Apple. Отсега па натаму, сите пари што ги додаваме на нашиот Apple ID преку App Store или преку картички за подарок автоматски ќе се внесуваат во картичката за сметка на Apple. Оваа специјална картичка за секој корисник ќе биде во апликацијата Wallet.

Всушност, ќе работи како и секоја друга кредитна картичка што можеме да го користиме во рамките на оперативниот систем на Apple за да го трошиме во неговиот екосистем, како и во неговата физичка продавница на Apple без да мора да го прикажуваме QR-от што го покажувавме со iTunes Pass.

Картичка за сметка на Apple iOS 15.5

Доколку сакате да ја имате новата картичка, неопходно е да имате пари во вашиот Apple ID

Оваа функција достигна iOS 15.5 но тоа е постепено се расплетува ширум светот, па ако веќе ја имате инсталирано верзијата, веројатно е дека сè уште ја немате картичката за сметка на Apple во апликацијата Wallet. Сепак, постои услов да може да се пристапи до оваа картичка и тоа е имаат пари во Apple ID.

Ако имаме пари, само треба да пристапиме до апликацијата Wallet, да притиснете „+“ и директно да ја додадеме картичката. За да потврдиме дека ја имаме, можеме да влеземе во апликацијата и да ја набљудуваме или да го притиснеме копчето за заклучување на нашиот iPhone двапати за да пристапиме до Apple Pay. Во случај да имате пари на вашата сметка на Apple, а опцијата сè уште не се појави, тоа е прашање на денови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.