Новиот iPad Pro пристигнува со вистински диференцијални „Pro“ карактеристики

Apple продолжи со своите хардверски презентации на пролетниот настан ова попладне и, како што очекувавме, имавме новости во опсегот на iPad каде што сега одговара на презимето „Про“ со диференцијални карактеристики. Ако имате какви било прашања во врска со набавка на овој уред, сигурно сите овие новости ви помагаат да одлучите (и на подобро). Останете дека ние ќе ви кажеме сè.

Новиот iPad Pro станува најмоќен и најатрактивен од палетата и сето тоа благодарение на фактот дека Apple го вклучи процесорот М1 кој веќе ги облече опсегот MacBook и iMac исто така. На овој начин, моќта и можностите на iPad Pro се множат, исто така, вградувајќи и а 8-јадрен процесор 50% побрз од претходниот Про модел и исто така ја подобрува својата графичка моќ за 40% со својот 8-јасен графички процесор. Како што може да очекувате, М1 исто така ја подобрува ефикасноста на уредот, што ќе ја задржи неговата автономија на цел ден без никаков проблем.

Ново складирање и поврзување

Од друга страна, за оние од нас кои имаат кратко локално складирање дури и со употреба на iCloud, Apple претстави нова верзија со складирање до 2TB со брзина на складирање 2x. Несомнено, одлука е многу поздравена од сите оние корисници кои имаат iPad Pro како алатка за уредување видео и мораат да складираат повеќе датотеки локално за обработка.

Но, новостите само што започнаа, а тоа е дека ние исто така имаме нова порта на iPad Pro за поврзување на нашите додатоци. Apple сега вклучува порта ThunderBolt со до 4x повеќе ширина на опсег. Ова ќе овозможи многу побрзо складирање во надворешни дискови и со компатибилност на поврзувањето со надворешни додатоци со резолуција од 6K. Ни недостасуваа некои коментари од Apple за можноста за зголемување на екранот на надворешни монитори, но остануваме надежни дека ова ќе биде овозможено со ажурирањето на iPad OS што беше споменато како средство за раст на функционалноста на iPad. Knowе знаеме наскоро.

Продолжувајќи со новостите и зборувајќи за брзината, Apple додаде 5G конекција на iPad, овозможувајќи му како многу разноврсна и подвижна алатка за да може брзо да ги пренесува сите видови информации од каде било. Се чини дека „Епл“ се обложува на иднината „на подвижноста“ на својот уред, обезбедувајќи му ја оваа технологија.

Нова камера, нов екран

Од друга страна, се чини дека пандемиската ситуација имала влијание врз Apple и неговите случувања и ова ги натера да ја подобрат предната камера на iPad. Опремен со нова ултра-широка камера од 12MP, комбинира нова технологија што ја нарекле Централна сцена. Преку оваа технологија, остварување видео повик (и со тоа поврзување со ситуацијата во која живееме и како таа се размножи видео повици), камерата ќе ве лоцира и ќе се обиде да се фокусира на екранот иако уредот не се движи. Ова е направено благодарение на неговиот широк агол и ќе можете да откриете неколку луѓе за да го пронајдете најдобриот можен удар.

Последно и не помалку важно, IPad Pro ќе има нов мини-LED екран што Apple го нарече Liquid Retina XDR до 1000 гниди моќност и 1600 врвни гниди со контраст од 1.000.000: 1. Веќе ја очекувавме оваа технологија имплементирана во iPad и, од неа, ќе можеме да имаме потемни црнци и поголема ефикасност, исто така, во потрошувачката на уредот.

Достапност и цени

Е ги имаме двата ажурирани модели на iPad Pro заклучно со 30 април, кога можеме да го резервираме. Тие ќе имаат Почетна цена за моделите од 128 GB од 879 € за моделот од 11 инчи и 1.119 € за моделот 12,9 со зголемување од 170 € за 5G моделите.  На овој начин, моделите од 2TB би достигнале цена од 2.089 евра за 11 инчи и 2.409 евра за 12.9 инчи. Датумите на кои ќе започнат да се добиваат првите резервации осцилираат во втора половина на мај.

Сигурно многумина, откако го видоа големиот скок што го направија во однос на претходниот Pro модел, ве охрабруваат да го купите. Сè додека додатоците како Magic KeyBoard и Apple Pencil не се обновени и тие се уште се компатибилни, тие го прават овој iPad Pro одлична опција за купување. И ти? Дали ќе го купите новиот iPad Pro? кажи ни во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.