Apple го отвора првиот центар за развој на апликации за iOS

Заостануваат во решението iOS 9

Apple најави дека ќе го отвори својот прв Центар за развој на апликации за iOS во Европа заедно со партнер институција во Неапол, Италија. Центарот ќе обезбеди специјализирана наставна програма за студентите да научат вежба за вештини и обука за развој на апликации за iOS и Apple ќе работи со други партнери во Италија кои ќе ги подготват програмерите да им понудат дополнителни можности на студентите.

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, рече дека екосистемот на компанијата веќе го обезбедил 1,4 милиони работни места во Европа, вклучувајќи 1,2 милиони работни места кои придонесуваат за економијата на апликациите. Конкретно во Италија, Apple вели дека има 75.000 работни места кои се поврзани со App Store.

Европа е дом на некои од најкреативните развивачи во светот и ние сме задоволни што и помагаме на следната генерација претприемачи во Италија да ги стекне потребните вештини за да бидат успешни. Феноменалниот успех на App Store е еден од двигателите на повеќе од 1,4 милиони работни места што Apple ги создаде во Европа и претставува неограничени можности за луѓе од сите возрасти и компании од сите големини низ целиот континент.

Овој италијански центар за развој на апликации за iOS ќе биде само првиот од многуте. Исто така, влегува во плановите на оние од Купертино проширете ја оваа нова програма во други земји од целиот свет во иднина.

Apple регистрирал a рекордна продажба од 1.100 милијарди долари во продавницата на App Store минатиот Божиќ, соборувајќи го рекордот двапати за само 7 дена, на 25 декември и 1 јануари. Само на Нова Година тие направија профит од 144 милиони долари. Нема сомнение дека новите продавници за апликации tvOS и watchOS, и двете лансирани минатата година, помогнаа да се постигне овој нов рекорд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.