Apple патентира уред за безжично полнење

патент-безжично полнење

Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД објави апликација за патент на Apple со детали за тоа како би можела да изгледа и да функционира можна станица за безжично полнење. Додека самиот патент ги детализира општите техники и уред со закривена и цилиндрична површина, од Патентно Епл Забележано е дека детални се и начините на создавање на индуктивниот простор произведен од самиот товар. Ова ќе потврди дека со овие алатки се развиваат уреди кои безжично ги полнат другите уреди.

Описот на работата и начинот на кој може да се наполни уредот вклучува различни илустрации на станицата за полнење што се користи за да се обезбеди електрична струја преку индукција. Apple, исто така, прецизира дека оваа безжична станица може да вклучува транспарентна електромагнетна површина за уредот да се полни. На овој начин, тоа ќе овозможи уредот да се постави директно на станицата и правилно да го прима товарот. Во патентот исто така се забележува дека оваа нова алатка вклучува USB конектор за поврзување на станицата со надворешен енергетски ресурс.

Апликацијата за овој патент е завршена одамна, во 2015 година, и јасно става до знаење дека инженерските тимови на „Епл“ продолжуваат да го истакнуваат истражувањето на безжичните системи за да ги применат на полнењето на нивните уреди. Од излегувањето на првиот iPhone на пазарот, Apple развива ваков вид технологија и смислува патенти на станиците за безжично полнење, постепено се приближува кон полето на МНР за безжично полнење. На почетокот на годината имаше гласини кои сугерираа дека iPhone 7 веќе ќе ја донесе оваа технологија за безжично полнење. Сепак, оваа одлика конечно не е вклучена и отсуството на кабли е ограничено на слушалките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   од Зиск dijo

  Имам едно прашање, па во Шпанија на 16 можете да купите iphone 7 plus?

  Ви благодариме.

  1.    Норберт Адамс dijo

   Ако имате среќа да најдете залихи од моделот, капацитетот и бојата што ги сакате, да. Од моја страна, и кога ја видов катастрофата што беше резервација (несоодветна за Apple), ја купив така што ќе ме достигне од 26-та година. Се чини дека црната боја на авион е барана ...

 2.   Норберт Адамс dijo

  Работата за безжично полнење е во ред.

  Но, сè додека не ни дозволи да го користиме телефонот, како што тоа се прави сега со оној што е поврзан на кабел, за мојот дел поминувам.

  Имав неколку телефони со безжично полнење и ако при полнење добивате повик или ја ставите целата група до увото или го прекинете полнењето; Истото ако сакате да испратите е-пошта или да видите порака што стигнала до вас.

  Ако дозволеше одредена леснотија при движење и продолжи со товарење, тоа ќе беше интересна новина, но не знам ни дали ќе биде технолошки и технолошки можно. Се надеваме дека тие ќе го сторат она што често го прават: земат нешто што постои и му даваат илјадници врти додека не стане нешто големо.

  Па ако сакам безжично полнење.

  честитки