Apple го проширува својот опсег на услуги во нови земји

„Епл“ штотуку објави проширување на повеќето услуги во други земји, од кои некои се практично неопходни за да може да се користи „Ајфон“, „Ајпад“ или „Ајпод тач“, како што е случајот со „Апр продавницата“. Достапност на App Store други земји тоа е придружено со Apple Arcade, Apple Podcast, iCloud и Apple Music.

Во случајот на Apple Music, стриминг музички сервис на Apple земјиште на 72 нови пазари, 52 од нив ќе можат да користат бесплатен пробен период за 6 месеци, наместо за 3 месеци што обично продолжува да ги нуди откако оваа услуга беше лансирана на пазарот во јуни 2015 година.

Благодарение на меѓународната експанзија на овие услуги, повеќе корисници на производите на Apple ќе можат да пристапат до главните карактеристики на нивните уреди. Во некои од овие земји, Apple им дозволи на корисниците на своите уреди да ја користат App Store во блиска земја. Проширувањето на услугите на Apple во повеќе земји ќе и помогне на компанијата со седиште во Купертино да проширете ги приходите генерирани од услугите, покрај понудата на нови можности за монетизација за програмерите.

Нови земји каде што веќе се достапни Apple Store, Apple Music, Apple Arcade, Podcast и iCloud.

 • Африка: Камерун, Брегот на Слоновата Коска, Демократска Република Конго, Габон, Либија, Мароко, Руанда и Замбија.
 • Пацифичка Азија: Малдиви и Мјанмар.
 • Европа: Босна и Херцеговина, Грузија, Косово, Црна Гора и Србија.
 • Блискиот Исток: Авганистан (со исклучок на Apple Music) и Ирак.
 • Океанија: Науру (со исклучок на Apple Music), Тонга и Вануату.

Земји каде што Apple Music нуди 6-месечен пробен период:

 • Африка: Алжир, Ангола, Бенин, Чад, Либерија, Мадагаскар, Малави, Мали, Мавританија, Мозамбик, Намибија, Република Конго, Сенегал, Сејшели, Сиера Леоне, Танзанија и Тунис.
 • Азија и Пацификот: Бутан.
 • Европа: Хрватска, Исланд и Северна Македонија.
 • Латинска Америка и Карибите: Бахами, Гвајана, Јамајка, Монтсерат, Света Луција, Свети Винсент и Гренадини, Суринам, Туркс и Каикос и Уругвај.
 • Блискиот Исток: Кувајт, Катар и Јемен.
 • Океанија: Соломонски острови.

Apple се очекува да започне А. пакет услуги во следните две години, пакет кој вклучува некои од вашите услуги заедно по пониска цена отколку што се моментално достапни независно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.