Apple дизајнира своја 5G антена за iPhone

После многу гласини за технологијата што Apple ќе ја искористи за опремување на своите iPhone телефони со 5G технологија, се чини дека компанијата ќе заврши со сопствен дизајн на антена, главно затоа што не е задоволна од она што им го нуди Qualcomm. Е го користи својот чип, но антената ќе биде дизајнирана во Купертино.

5G поврзаноста е иднината. И покрај фактот дека операторите, а во помала мера и некои производители, сакаат да веруваме дека тоа е веќе присутно, реалноста е дека инфраструктурата е сè уште далеку од понуда на вистинска 5G покриеност во повеќето градови (дури и не зборуваме за рурални области). Моделите со 5G технологија внатре доаѓаат со капкач, резервиран за најексклузивните паметни телефони и по доста високи цени.

Apple се чини дека се впушта во вода оваа година, а iPhone-ите започнаа по летото. И се чини дека тоа ќе го стори со комбинирање на технологијата на Qualcomm и сопствената. Од една страна, тој ќе го користи чипот Qualcomm, но што се однесува до антената, тој ќе користи свој дизајн. Причината за оваа одлука лежи во дизајнот на iPhone. Според извори на компанијата, антената Qualcomm не би се вклопила во дизајнот што Apple сака да му го даде на својот следен iPhone.

Ова е вистински предизвик за Apple, бидејќи комбинирањето на две различни технологии за ваков суштински елемент не е лесна задача. Баш за тоа Apple резервира поинаков, подебел дизајн во случај да не му успее дизајнот на антената, нешто што не очекуваат да се случи, но дека признаваат дека не можат да го исклучат денес. Покрај тоа, компанијата сака да зависи што е можно помалку од Qualcomm, не е потребно да се запамети конфронтацијата помеѓу двете компании што заврши со договор, но чија пепел е сè уште жешка.

Оваа одлука за комбинирање на различни технологии би била само за оваа 2020 година. Плановите на „Епл“ вклучуваат крајно користење на сопствени 5G чипови, поради што тие го купија модемскиот бизнис на Интел, но развојот на овие сопствени чипови нема да пристигне, најрано, до 2021 година, така што засега ви треба Qualcomm ако сакате да користите 5G на вашиот iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.