Apple додава поддршка за WebM аудио кодек во Safari со iOS 15

Како што коментиравме оваа недела, продолжуваме да ги анализираме сите вести што се лансираат со бета на iOS 15. Веќе знаете дека Apple ни ги претстави во јуни „најважните“ вести, но тоа е за време на бета верзијата тест каде што Ги гледаме сите мали детали што се додаваат на следниот оперативен систем за мобилните уреди на Apple, iOS 15. И денес ви носиме една многу интересна новина што никој не ја очекуваше ... Епл само даде поддршка за аудио кодекот WebM во рамките на Safari со најновата бета верзија на iOS 15. Продолжете да читате дека ви ги кажуваме сите детали.

За да ја разбереме важноста на овој гест, треба да се вратиме во времето на Стив Jobобс. Кодек WebM (достапен за аудио и видео) е отворен кодек создаден од Google во 2010 година (заедно со кодек за неподвижни слики наречени WebP), кодеци кои никогаш не биле во екосистемот Купертино од самиот Купертино Jobобс ги нарече катастрофаНа Очигледно индустријата не мора да ги следи зборовите на Jobобс и точно е дека WebM се користи с and повеќе. Apple заврши со додавање WebP поддршка на Safari со iOS 14 и macOS Big Sur, а подоцна и WebM за видео, исто така, дојде во Safari на Mac. Со овој чекор сите уреди на компанијата се компатибилни со WebM аудио и WebP, и не е изненадувачки што видео кодекот исто така се пробива до iOS. 

Un Safari за iOS што малку по малку добива функционалности И дека се обновува бидејќи како што ве учевме, Safari е една од апликациите што најмногу ќе се промени со iOS 15. Добро е што на крајот Apple завршува со додавање поддршка за други формати, на крајот тие мора да ни обезбедат с everything, бидејќи не можеме да зависиме од веб -развивачите да користат компатибилни формати со нашиот оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.