Apple е најпрофитабилната компанија во светот според листата на Fortune Global 500

Какво јаболко заработи многу пари, Не е ништо ново, ако земеме предвид дека неговиот најпродаван мобилен чини 1.149 евра, а неговиот паметен часовник што одговара, просечно по 300 евра. Ако го придружувате со таблет, околу 400 евра и лаптоп од средна класа, да речеме уште 1.200 евра повеќе, гледаме дека забавата е скапа за обожавател на Епл. Тоа без додавање ниту додатоци, како што се AirPods, ниту услуги што ги плаќате месечно.

Значи, не е чудно што FortuneGlobal ја оцени Apple како најпрофитабилна компанија во светот оваа година, преминувајќи од третата позиција минатата година на првата. И сето тоа со кризата што ја мачи целата планета поради среќниот коронавирус. Акционерите на компанијата веќе можат да бидат задоволни со Тим Кук и неговото управување.

Apple продолжува да се искачува на листата на Fortune Global 500 најголеми компании. На нова листа објавен денес покажува дека Apple сега е компанијата најпрофитабилен во светот, преминувајќи од третото место минатата година, на првата позиција.

И ако го погледнеме според концептот на приход, тој сега стои на ниво шестата позиција, спектакуларно се искачи од 120 -та позиција што ја зазеде минатата година. И сето тоа среде среќната пандемија што прави толку голема штета не само за здравјето на луѓето, туку и сериозно ја оштетува „микро“ и „макро“ светската економија.

Епл има фактурирано 275.000 милиони долари во 2021 година

Во фискалната година 2020 година, Apple достигна рекорд за наплата на сите времиња, достигнувајќи вкупно 275.000 милиони. Во однос на профитот, заработи неверојатни 57.000 милијарди долари, што ја прави најпрофитабилната компанија во светот на листата на Fortune. Годинешната листа на топ 10 компании по наплата изгледа вака:

 1. Волмарт (САД)
 2. Државна мрежа (Кина)
 3. Amazon.com (САД)
 4. Кинески национален нафта (Кина)
 5. Синопек (Кина)
 6. Епл (САД)
 7. CVS Health (САД)
 8. UnitedHealth Group (САД)
 9. Тојота Мотор (Јапонија)
 10. Фолксваген (Германија)

Apple се искачи на првата позиција на најпрофитабилните компании на штета на Саудиска Арамко, која беше прва веќе две години. Оние од Купертино остварија профит 57 милијарди долари во фискалната 2021 година, во споредба со 55 милијарди долари претходната година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.