Apple лансира програма за замена на AirPods Pro со звучни проблеми

AirPdos Pro со случајот Номад

Ако ти AirPods Pro имаат звучни проблеми или карактеристиката за намалување на бучавата предизвикува премногу слабеење на басотДобри вести бидејќи Apple започна програма за замена на овие неисправни AirPods.

После неколку месеци читање на поплаки од корисниците за звукот на нивните AirPods или премногу ослабен бас при активирање на намалување на бучавата, Apple објави програма за замена која ќе им овозможи на корисниците кои страдаат од овие проблеми да добијат нова слушалка кои работат правилно. Поточно, Apple прецизира кои се грешките што се вклучени во оваа програма:

  • Бучава при репродукција на некое аудио со вашите AirPods или за време на повици. Поконкретно, ова се "статични" звуци што се појавуваат почесто кога репродуцирате некоја мултимедијална содржина, кога вежбате или кога остварувате повик со AirPods.
  • Активни проблеми со поништување на бучавата: кога е активирано откажувањето на бучавата, басот се слабее претерано или сеуште се слуша амбиентален шум.

За вашите AirPods да влезат во оваа програма за замена треба да бидат проверени од техничарите на Apple, и само слушалките со проблемот ќе бидат заменети, или и двата ако се засегнати. Ова значи дека ќе биде потребно да одите во продавница на Apple или овластен технички сервис каде што ќе ги извршат релевантните тестови за да го утврдат дефектот. Во случај да се потврди проблемот, погодените единици ќе бидат заменети целосно бесплатно за корисникот. Според „Епл“, овие неисправни единици се продадени пред октомври 2020 година, а погодени се само „AirPods Pro“, а не „AirPods 1“ или „AirPods 2“.

Како што можеа да потврдат и вработените во „Епл“, не постои можност за испраќање на AirPods директно до Apple барање за замена, мора да се провери лично пред испраќањето, лоши вести за оние кои немаат во близина на продавницата на Apple или овластената техничка услуга. Оваа состојба може да се смени во следните неколку дена, така што ќе ве информираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.