Apple има на ум автомобил без волан или педали за 2025 година

Apple car 3d

Блумберг објави информации за многупати напуштениот, повторно преземан и повторно напуштен проект Титан, неговиот амбициозен автономен автомобил. Сега е објавен датумот на издавање, 2025 година и детали како што се дека нема да има волан или педали.

Дали Проектот Титан ви звучи познато? Станува збор за амбициозен проект кој наводно го започнал Apple во 2014 година и кој во неколку наврати би бил напуштен, а во неколку други прилики повторно би бил преземен, сето тоа ако се внимава на гласините кои се објавени за него, бидејќи Apple никогаш не потврди или негираше ништо што е кажано за нејзината идеја за производство на автономно возило. Најновите вести до неодамна зборуваа дека Apple го оставил настрана производството на возило како такво и дека ќе се фокусира исклучиво на неговиот софтвер. Сепак, неколку месеци се чини дека идејата за сопствено автономно возило се враќа во прв план, а Bloomberg денес открива некои детали.

Детали како што се дека Apple веќе би постигнал еден од своите први чекори: развој на процесор кој ќе контролира сè. Со употреба на вештачка интелигенција и невронски мрежи, овој процесор ќе му овозможи на возилото на Apple, заедно со десетици сензори во сите агли, да нема потреба од волан или педали.. Тоа би било целосно автономно возење, без потреба од интервенција на возачот. Сепак, оваа цел може да биде премногу амбициозна за блиска иднина и Apple може да заврши со додавање на волан и педали за итни ситуации во кои возачот мора да интервенира.

Датумот на лансирање го кажува истиот извор кој се очекува за четири години, односно крајот на 2025 година, иако може да биде одложен во зависност од тестовите што ќе се направат дотогаш. Друга од основните точки е производството на возилото, за кое Apple треба да најде соработка во еден од актуелните производители. Компанијата би сакала да го произведува возилото во САД, а секако ќе биде 100% електрично, компатибилно со конвенционалните полначи.

Целосно автономен автомобил без волан или педали до крајот на 2025 година? Тешко е да се поверува како се развиваат автономните возила, и веста за неговата веродостојност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.