Apple лансираше iOS 17.0.1, iPadOS 17.0.1 и iOS 17.0.2 верзија за iPhone 15

iOS 17.0.1

Пред неколку дена Apple официјално ги лансираше новите оперативни системи за iPhone и iPad претставени на WWDC23: iOS 17 и iPadOS 17. Овој настан се совпадна со лансирањето на iPhone 15 и почетокот на официјалната продажба на овој нов уред. Пред само неколку минути, на изненадување, Apple лансираше нов надградби на оперативниот систем објавен пред неколку дена. Се работи за iOS 17.0.1 и iPadOS 17.0.1 за повеќето уреди. Сепак, Apple одлучи да лансира а Посебно ажурирање за iPhone 15 и iPhone 15 Pro: iOS 17.0.2.

iOS 17.0.1, iPadOS 17.0.1 и iOS 17.0.2 сега се достапни

На Apple не и требаше една недела го лансираат првото ажурирање на нивните нови оперативни системи. Ова е iOS 17.0.1 и iPadOS 17.0.1 под build 21A340 објавени пред само неколку минути. Оваа нова верзија, според безбедносни белешки, вклучуваат решение за три експлоатирања што може да се користат од хакери:

  • Еден од нив се однесуваше на кернелот на оперативниот систем кој веќе беше активно користен и експлоатиран во iOS 16.7.
  • Друга од нив се однесуваше на безбедноста, која им овозможи на хакерите да ја заобиколат валидацијата на потписот и исто така би биле експлоатирани во iOS 16.7.
  • Конечно, уште една експлоатација поврзана со WebKit што исто така би била користена во iOS 16.7, што овозможи извршување на произволен код.

Уреди што веќе имаат инсталирано iOS 17 Сега можете да го инсталирате ажурирањето (под кодот на верзијата 21A340) од апликацијата Поставки > Општо > Ажурирање на софтвер. За оние корисници кои почнуваат да ги добиваат iPhone 15 и iPhone 15 Pro од утре, Apple започна iOS 17.0.2, специјална верзија за нив, за која се уште нема информации.

Достапен е и watchOS 10.0.1

На ист начин, Apple одлучи да лансира гледајте ОС 10.0.1. Значи, ако имате часовник OS 10 на вашиот Apple Watch, проверете дали имате барем 50% батерија во него (или имате поврзано со базата за полнење) за да можете да го инсталирате новото ажурирање за кое е откриено само дека вклучува поправки на грешки и безбедносни ажурирања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.