Apple лансира алатка за проверка на заклучувањето на iCloud

iCloud-Lock-1

Не беше многу одамна Apple воспостави прилично ефикасен метод за кражба. Иако сигурно не спречува да биде украден уред, заклучувањето на iCloud го прави скоро бескорисно крадец да земе еден од вашите уреди на Apple од вас, бидејќи без да ја внесете вашата лозинка нема да можете да го отклучувате или враќате. Но, во исто време што е многу важна алатка за одвраќање, таа стана непријатност и за оние кои купуваат половен iPhone или iPad, бидејќи не е прв пат претходниот сопственик да ги блокира и новиот сопственик нема. можете да го отклучите за да го користите. Apple се чини дека е свесен за овој проблем и лансираше нова алатка која ви овозможува да ја проверите состојбата на заклучување на уредот. Подолу ви ги кажуваме деталите.

Оваа алатка што можеме да ја користиме од кој било веб прелистувач од овој линк тоа само го бара тоа известете ни го серискиот број или IMEI на уредот сакаме да провериме. Откако ќе ги внесете, ќе се појават информациите за предметниот уред, информации обезбедени директно од Apple. Овде можете да проверите и дали iPhone е заклучен од iCloud.

iCloud-Lock-2

Опциите што ни ги дава во случај да биде блокирана вклучуваат контактирање со лицето кое ни го продаде уредот, кое ќе треба да ја внесе нивната сметка iCloud за да го избрише уредот и на тој начин да може да го активира и да го поврзе со нашата сметка или ако сме ние тие што ќе го продадеме, ни дава упатства за отстранување на уредот од нашата сметка и со тоа да се избегнат проблеми за идниот сопственик.

Оваа нова алатка за проверка на заклучување станува суштински чекор пред да добиете кој било уред на Apple за да се избегнат непријатни изненадувања. Бидејќи ако е досадно тоа што ви го даваат блокирано и мора да го повикате претходниот сопственик за да го отклучите, повеќе досадно е што iPhone не може да се отклучува затоа што е украден и оној што ви го продал не дава знаци на живот откако ќе ги земат парите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.