Apple лансира нови алатки за развивачите за промовирање апликации

Алатки за развивачи на Apple

Добрата дифузија на апликација од страна на програмери клучно е да се биде успешен во која било продавница за апликации. Големиот број алтернативи, апликации и опции понекогаш го губи фокусот на вниманието меѓу толку многу апликации. Затоа Apple сакаше да им помогне на своите развивачи со генерирање на портал алатки за развивачи со цел да ги промовираат своите апликации. Опциите досега беа базирани на QR, кратки врски и лого на App Store. Сепак, новите алатки дозволуваат креирајте прилагоден распоред и визуелни слики по апликација за да промовирате лансирања, понуди, претплати и ажурирања.

Така се новите алатки за развивачите да шират апликации

Сега можете лесно да креирате сопствени маркетинг кампањи, како што се банери и слики, за да ги промовирате вашите апликации на социјалните медиуми и многу повеќе. Само изберете ја вашата апликација, изберете шаблон, прилагодете го изгледот и додајте претходно поставени пораки на повеќе јазици. Вашите дизајни ќе бидат веднаш достапни во сите соодветни големини, што ќе го направи споделувањето полесно од било кога. Исто така, можете да продолжите да ги користите маркетинг алатките на App Store за да креирате кратки врски или да вметнете кодови што водат до страницата на вашиот производ на App Store и да ја прикажете иконата на апликацијата, QR -кодот или значката на App Store.

Ова е официјалната најава на Apple за својата нова алатка да креирате визуелни дизајни за промовирање на апликациите во App Store. За да започнете, само внесете го следната мрежа и напишете ја апликацијата за која станува збор. Следно, ќе се прикаже мени каде што можеме да избереме тип на дизајн што сакаме да го направиме: нова апликација, понуда, претплата или ажурирање. Во зависност од тоа што ќе избереме, предефинираниот текст од Apple ќе го придружува дизајнот.

Поврзана статија:
Apple издава RC верзии на iOS 15, iPadOS 15 и watchOS 8

Во овој случај, ние ја користевме Apple Music како пример и избравме „Нова апликација“, па слоганот е: „Нова апликација! Преземете го. ' Следно, го избираме јазикот со кои сакаме да се појават текстовите и го прилагодуваме дизајнот помеѓу три опции: бела, црна или сина. Секоја од овие бои е поврзана со персонализирана и шарена позадина која додава допир на дизајнот.

Конечно, ќе можеме да пристапиме до преземање на дизајните во различни формати. Од квадрати за објавувања на социјалните медиуми до веб -банери до приказни за Инстаграм. Овие дизајни може да се преземат заедно и резултатот е нешто како ова во сите нивни големини:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.