Apple ги објавува iOS 15.2 и watchOS 8.3 Release Candidate

Apple веќе има список вашето следно големо ажурирање на iOS 15.2 и iPadOS 15.2 со објавувањето на верзијата „Кандидат за ослободување“ денес, која вклучува неколку подобрувања.

По еден месец тестирање, верзијата на iOS и iPadOS 15.2 сега е подготвена за лансирање, а денес на располагање ја имаме најновата Бета, таканаречената „Ослободување кандидат“, освен корекции во последен момент Тоа ќе биде верзијата која се очекува да биде пуштена во јавноста следната недела. Оваа нова верзија вклучува многу нови функции, како што е новиот Voice Plan за Apple Music, кој можеме да го контролираме само преку Siri. На располагање ќе го имаме и Извештајот за приватност, кој ќе ни даде информации за тоа како апликациите ги користат нашите податоци.

Јаболко ја објави и верзијата Release Candidate на watchOS 8.3, кој вклучува бројни подобрувања, како што се нова верзија на апликацијата Breathe, мерења на вашата стапка на дишење за време на спиењето, нова апликација Photos и друго. Списокот на сите промени на iOS 15.2 и watchOS 8.3 директно од Apple е како што следува:

iOS 15.2

Гласовен план на Apple Music

 • Планот на Apple Music Voice е ново ниво на претплата што за 4,99 евра ви дава пристап до сите песни, плејлисти и станици на Apple Music користејќи Siri
 • Побарајте од Siri да предложи музика врз основа на вашата историја на слушање и допаѓања или недопаѓања
 • Репродукцијата повторно ви овозможува да пристапите до списокот со вашата неодамна пуштена музика

Заштита на податоци

 • Извештајот за приватност во „Поставки“ ви овозможува да видите колку често апликациите пристапиле до вашата локација, фотографии, камера, микрофон, контакти и друго во изминатите седум дена, како и до вашата мрежна активност.

Пораки

 • Поставките за безбедност на комуникацијата им даваат на родителите можност да овозможат предупредувања за децата кога примаат или испраќаат фотографии што содржат голотија
 • Безбедносните предупредувања содржат корисни ресурси за децата кога добиваат фотографии што содржат голотија

Сири и пребарување

 • Проширен водич во Siri, Spotlight и Safari Search за да им помогне на децата и родителите да останат безбедни на интернет и да добијат помош за небезбедни ситуации

Apple ID

 • Digital Legacy ви овозможува да одредите луѓе како контакти за да можат да пристапат до вашата iCloud сметка и личните информации во случај на смрт

Камера

 • Контролата за макро фотографии за префрлување на објектив со ултра широк агол за снимање макро фотографии и видеа може да се овозможи во Поставки на iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max

ТВ-апликација

 • Картичката Продавница ви овозможува да прелистувате, купувате и изнајмувате филмови и ТВ серии на едно место

CarPlay

 • Подобрена карта на градот во „Карти на Apple“ со детали за патишта, како што се информации за лентата, медијана, велосипедски патеки и пешачки премини за поддржани градови

Оваа верзија ги вклучува и следните подобрувања за вашиот iPhone:

 • Скриј ја мојата е-пошта е достапна во апликацијата Mail за iCloud + претплатници за создавање уникатни и случајни адреси за е-пошта
 • Апликацијата Find може да го лоцира iPhone до пет часа кога е во режим на Резервација на енергија
 • Акциите ви овозможуваат да ја видите валутата на тикерот и да ги видите перформансите од годината до датумот со прегледување на графиконите
 • Потсетниците и Белешките сега ви дозволуваат да отстранувате или преименувате ознаки

Оваа верзија исто така вклучува поправени грешки за вашиот iPhone:

 • Siri може да не реагира додека VoiceOver работи и iPhone е заклучен
 • Фотографиите ProRAW може да изгледаат преекспонирани кога се гледаат во апликации за уредување фотографии од трети страни
 • Сцените на HomeKit кои вклучуваат гаражна врата може да не работат од CarPlay кога вашиот iPhone е заклучен
 • CarPlay може да не ги ажурира информациите за репродукција на одредени апликации
 • Апликациите за видео стриминг може да не вчитаат содржина на моделите на iPhone 13
 • Настаните во календарот може да се појават на погрешен ден за корисниците на Microsoft Exchange

WatchOS 8.3

 • Има нова верзија на апликацијата Breathe, сега наречена Mindfulness
 • Респираторната стапка сега се мери при следење на спиењето
 • Апликацијата „Фотографии“ е обновена со моменти и спомени
 • Фотографиите сега може да се споделуваат од часовникот со Messages и Mail во watchOS 8
 • Ракописот сега ви овозможува да вклучите емотикони во рачно напишаните пораки
 • iMessage вклучува пребарување на слики и брз пристап до фотографии
 • Пребарувањето сега вклучува ставки (вклучувајќи AirTags)
 • Времето вклучува врнежи до следниот час
 • Apple Watch може да направи повеќе тајмери ​​за прв пат
 • Советите сега се достапни на Apple Watch
 • Музиката може да се споделува од Apple Watch преку Messages

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виталиј dijo

  Да не е WatchOS 8.2 ????

  1.    Луис Падилја dijo

   Не, watchOS 8.3