Apple издава iOS и iPadOS 15.1 RC за програмери

Епл не остави со отворени усти по презентацијата на новиот MacBook Pro со новите M1 Pro и M1 Max. Нови компјутери кои пристигнуваат за да направат револуција уште еднаш во светот на компјутерите ... М1 веќе изненади, ќе ги видите М1 Про и Макс. Но, с everything нема да биде Mac. Apple, исто така, сакаше да претстави нови AirPods и нови HomePods Mini, и со сето ова, програмерите повторно работат од Купертино само што ги објави RC верзиите на iOS и iPadOS 15.1На Продолжете да читате дека ви ги даваме сите детали за оваа нова верзија.

Како што секогаш ви кажуваме, овие верзии се наменети за програмериТоа се бета верзии кои, иако стигнуваат до верзијата Release Candidate, сепак се бета. И објавувањето на овие верзии има значење: наскоро ќе можеме да ги видиме стабилните верзии на нашите уредиНа iOS и iPadOS 15.1 носат подобрувања за нашите уреди меѓу кои ги наоѓаме Враќање на SharePlay, нова функционалност што ќе ни овозможи јавете се на нашите пријатели и комуницирајте со нив гледајќи филмови или слушајќи музика заедноНа Со SharePlay, заедничките листи за репродукција и синхронизација на телевизиските програми се вратени, така што сите учесници можат да го видат истовремено.

Покрај тоа, за корисниците на iPhone 13 Pro, iOS 15.1 ни носи поддршка за снимање видео во ProRes (совршено за уредување на вашиот нов M1 Max), ограничено на 30fps на 1080p на уреди со „само“ 128GB меморија (другите можат да снимаат во 4K); а исто така и можност за оневозможување на автоматско макро да се биде многу блиску до објекти. Вести што доаѓаат заедно со типичните поправки на грешки што ќе го направат iOS 15 уште постабилен. Верзија што веројатно ќе ја видиме во стабилна верзија следната недела, затоа бидете во тек бидејќи ќе ве известиме штом имаме новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.