Apple може да продаде 85 милиони AirPods во 2020 година

Од нивното лансирање на пазарот во декември 2016 година, AirPods не само што станаа А. референца во светот на безжичните слушалки но покрај тоа, тие станаа бестселер, најпродавани True Wireless слушалки во светот.

Тони Саконаги, аналитичар во Бернштајн, испратил белешка до своите инвеститори во која тој го наведува тоа Продажбата на Apple AirPods ќе продолжи да расте со неверојатна стапка според овој извештај, „Епл“ генерираше повеќе од 2020 милиони од продажбата на „ЕрПод“ во 6.000 година, бројка што ќе се удвои во 2019 година.

Од Саконаги потврдуваат дека ќе се пласираат на пазарот 85 милиони AirPods во 2020 година, што би значело приход од околу 15.000 милиони долари. Доколку темпото на раст се потврди и продолжи до 2021 година, AirPods на Apple може да стане третиот по големина бизнис на Apple, зад iPhone и iPad.

Сепак, многу тешко дека ова ќе се случи затоа што пазарот може да стане заситен до тој датум. Покрај тоа, сè почесто е да се наоѓаат интересни понуди од областа на True Wireless слушалки со повеќе од интересна вредност за парите.

Со оглед на извонредната крива на усвојување на AirPods и брзата заситеност на инсталираната база на iPhone, гледаме драматично забавување на растот на приходите на AirPods за 2021 или 22 година, до едноцифрена или евентуално пониска стапка на раст.

Се очекува дека Apple работи на нови модели со повеќе функции и подобрувања со цел поттикнете ги клиентите редовно да ги обновуваат своите уреди. Ако земеме предвид дека корисната вдовица на AirPods е приближно две години, сè додека тие продолжуваат да нудат разновидност и квалитет што досега, корисниците ќе продолжат да им веруваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего dijo

  * Корисна вдовица, проверете го во последниот пасус хехе

  Од друга страна, имам AirPods 2 без безжично полнење веќе три дена и не можам да бидам посреќен, тоа потекнуваше од xiaomi airdots и ми создаваа многу проблеми секогаш кога сакав да ги синхронизирам со iPhone X, всушност пред некој ден во продавница на xiaomi клиент кој исто така го имаше мобилниот телефон на кинеската марка и аирдотите iousубопитно истото му се случи.