Apple може да работи на аудио формат со висока резолуција

iPhone-6s-Plus-15

Ако нешто го карактеризира Apple, тоа не прави точно лажни чекори. Со повеќе или помалку точни одлуки, кога компанијата ќе преземе чекор, тоа е затоа што тие бараат јасна цел и се чини дека гласините дека тоа би можело да го стори без приклучок за слушалки на своите следни iPhone 7 и 7 Plus, се обликуваат и значење. Се чини дека Купертино работи во аудио формат со висока резолуција, што не би било компатибилно со излезот на аналогните слушалки. Овој нов формат со повисок квалитет од оние што моментално се користат во огромното мнозинство на музички услуги за стриминг ќе биде една од најголемите придобивки за промовирање на новите слушалки со молња врска кои малку по малку стигнуваат до пазарот.

Според различни извори блиски до Apple, чии производи се прикажани на Portable Audio Festival во 2015 година, компанијата развива аудио формат со висока резолуција до 96kHz и 24 бита што ќе дебитира во 2016 година. Врската со молња и iOS 9 се компатибилни со аудио до 192kHz и 24 бита.

Се чини дека Apple веќе ќе ги испратеше сите информации до производителите на аудио додатоци и дека тие веќе би ги подготвувале своите производи за да бидат подготвени кога Apple ги лансира новите уреди компатибилни со ова аудио. Покрај тоа, новите iPhone 7 и 7 Plus, кои би биле првите уреди што ќе бидат лансирани без приклучок за слушалки., тие веќе би ги вградиле своите слушалки со Lightning конекција, дури се шпекулира дека тие би можеле да бидат слушалки со брендот Beats, наместо да ги чуваат EarPods што Apple моментално ги вклучува во кутијата.

Да се ​​понуди услуга за пренос на музика со висока резолуција ќе биде точка во корист на „Епл музика“ што ќе го разликува од услугите на конкуренцијата, главно „Спотифај“. Покрај тоа, „Епл“ работи со разни уметници за да ги понуди своите содржини исклучиво, како што е случајот со Тејлор Свифт денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.