Apple би можел да работи на сопствен 3D печатач во боја

печатач-јаболко

Сите големи компании сакаат да ги заштитат своите идеи, тоа е нешто логично и разбирливо, иако некои од нив, како што е случај со некои системи против влијанија што Apple ги патентираше за iPhone, имаат големи шанси да останат само во еден патент. Начинот на овие компании е да се осигураат дека некој не користи некоја од нивните идеи или, доколку го користат, да наплатат за употребата на патентот. Последниот патент Состанокот на Apple опишува а 3Д печатач во боја.

3Д принтерите постојат веќе долго време, тоа не е нешто што Apple би го измислувал. Но, она што би го направило овој 3Д печатач посебен е тоа што тој ќе користи технологија слична на технологијата што ја користат печатачите со мастило, така што печатените објекти ќе бидат во боја, за разлика од сегашните модели кои се ограничени на само една боја во секоја програма. Всушност, ако е направен овој печатач, Apple ќе го направи она што, од моја гледна точка, го прави најдобро: подобрување на веќе постоечкото.

патент-јаболко

Традиционалните 3Д принтери имаат глава што ги печати облиците на предметите во различни слоеви на пластичен материјал. Идејата на Apple би била да додаде дополнителна глава да ги направиме тие слоеви приближно која било боја што ја сакаме. Во отсуство на гледање на резултатот, тоа е нешто што би било доста добро, и ова го велам затоа што видов неколку парчиња отпечатени во 3Д, што би било добро да имаат неколку бои, но тие беа само многу светло сива речиси бела .

Apple веќе користи дигитално печатење за свои внатрешни проекти, па многумина мислат дека овој патент би бил само за нив. Како и да е, зошто да патентираме нешто што никој нема врска со тоа? Одговорот би можел да биде на почетокот на овој напис, а тоа е дека секој што користи технологија опишана во овој патент треба да плати на Apple доколку го комерцијализира производот. Од друга страна, не е неразумно да се мисли дека 3Д печатачот во боја на Apple ќе се појави на пазарот. Дали можеме или не можеме да го купиме во иднина, само времето знае.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   френј dijo

    кои се материјалите