Apple може да работи на сопствен графички процесор на iPhone

Apple-a9-iphone-6s

На јаболко процесори тие се добро познати. Серијата SoC на Apple, чија најнова верзија е вклучена во iPhone 6s и iPhone 6s Plus кои беа лансирани во септември, се процесори дизајнирани од компанијата во режија на Тим Кук, а подоцна произведени од други компании, како и A9 што оваа година е произведен од TSMC и Samsung. Но, според неодамнешната гласина, оние во Купертино не само што ги дизајнираат своите процесори, туку со години работат на создавање свој GPU (единица за обработка на графика).

Една од причините што iPhone-те работат толку добро е што Apple дизајнира многу нивни компоненти. Во моментов, графичкиот процесор на iPhone-от е создаден од Imagination Technologies и Apple би имал предвид да ја намали зависноста од англиската компанија. Од друга страна, и иако тоа е нешто што тие не го споменуваат никаде, ми се чини нешто што има нешто важно, ова би им овозможило на оние од Купертино Намалете ги трошоците дизајн и тоа ќе биде Apple кој ќе одлучи кој ќе ги направи своите графички процесори

Иако не е нешто едноставно, ако Apple покажа нешто, тоа е дека тие се способни да дизајнираат што било, и Touch ID, таптичкиот мотор или Ко-процесори за движење во серија М.. Развојот на графичкиот процесор е прашање на години, но доколку оваа гласина заврши да биде потврдена, Apple веќе некое време се подготвува да вклучи своја единица за обработка на графика во некој уред, така што би можеле да се слушнеме со вас порано отколку што мислиме, иако не е премногу веројатно.

Друга компанија за која се шпекулира дека работи и на создавање на сопствен графички процесор е Samsung, но исто така се чини дека ќе мора да почекаме да го видиме на некој уред. Корејците беа фокусирани на сопствените процесори и резултатите ќе ги видиме наскоро во SoC Exynos 8890.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.