Apple би можел да го регулира брзото полнење на своите iPhone телефони во 2018 година, и тоа е добра работа

Многу се гласините кои го уверуваат тоа Следниот iPhone што Apple го лансира оваа година може да вклучи сопствен полнач за брзо полнење наместо класичниот „бавен“ полнач што беше вклучен во сите модели до сега. Одлична вест за оние на кои им е потребна оваа одлика затоа што нема да мораат да трошат повеќе пари на службен или трет полнач.

Новите гласини го уверуваат тоа „Епл“ може да го регулира овој вид полначи што бараат да имаат некаков вид на сертификација така што само оние што го имаат можат брзо да го полнат вашиот iPhone. Оваа вест е земена многу поинаку од медиумите, фалејќи или критикувајќи во еднакви делови, и ние објаснуваме зошто.

Брзото полнење веќе го вклучи Apple во своите модели лансирани во 2017 година. IPhone 8, 8 Plus и X ја имаат оваа опција, но потребно е да се купи дополнителен полнач што не е вклучен во кутијата. Apple ни нуди MacBook, но има и други подостапни опции на Amazon, како што се овие од Aukey што ги тестираме и препорачуваме од блогот. Сите тие имаат заедничка карактеристика: тие мора да бидат USB-C со испорака на напојување. Но, од оваа година тие исто така може да исполнат друга карактеристика за да работат како што треба.

Apple може да бара сертификација на полначите за да работи правилно, во спротивно iPhone може директно да го ограничи полнењето на конвенционалните 2,5 W. Овие гласини гарантираат дека Apple ќе се определи за C-AUTH, што за мене ќе биде добра вест затоа што ќе обезбедиме полначите да ги исполнуваат бараните спецификации и да не го оштетат нашиот уред. Зборуваме за полначи што можат да достигнат моќност до полнење до 100W и тоа е голем ризик да го оштети вашиот уред ако не се исполнети потребните спецификации.

Некои сметаат дека ова е негативно и дека тоа ќе предизвика ефтините полначи да не бидат компатибилни со вашиот iPhone. Секој што го толкува како што сака, но во однос на полначите Претпочитам да платам малку повеќе и да знам дека не ризикувам да ми експлодира iPhone на сите четири страни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Педро dijo

    Мислам дека е одлично што Apple бара сертификација за терминалот да не биде оштетен. Купив кабел за полнење пред две години и беше малку подебел од оригиналот, што може да го оштети влезот за полнење. Не вреди да заштедите 10 € и да го оштетите вашиот телефон.