Apple најавува нова заштита за малолетни корисници

Детска безбедност

Една од опсесиите на Apple е безбедност на неговите корисници. Сите знаеме колку компанијата се грижи за приватноста на своите клиенти, нешто свето за Apple. Иако за ова мора да се соочи со американската влада, дури и со ЦИА. „Податоците на моите корисници не се допираат“ е нивното мото.

И сега се фокусираше на безбедноста на своите малолетни корисници. Тоа ќе направи «Постар брат»Следење на сликите што минуваат низ неговите сервери, и при испраќање пораки и фотографиите складирани во iCloud, за откривање фотографии што содржат материјал за сексуална злоупотреба на деца. Браво.

Оние од Купертино само што објавија оваа недела серија мерки што ќе се спроведат со цел да се заштитат малолетните корисници на iPhone, iPad y Mac. Тие вклучуваат нови функции за безбедност во комуникацијата во Пораки, подобрено откривање на содржина на материјал за сексуална злоупотреба на деца (CSAM) во iCloud и ажурирани информации за знаење за Siri и Search.

Мислам, што мислите вие прегледајте ја секоја фотографија на корисници помлади од 13 години кои минуваат низ неговите сервери, или во емисија или примање пораки, или оние складирани во iCloud, за да ги откријат оние што се сомнителни за детска порнографска содржина. Откако сомнителната слика е автоматски лоцирана, ќе биде пријавено дека е потврдена од лице. Е има и контроли на пребарувања и Siri.

Фотографии прикачени на Пораки

Епл објаснува дека кога малолетно лице кое е во Семејство ICloud прима или се обидува да испрати порака со фотографии со сексуална содржина, детето ќе види порака за предупредување. Сликата ќе се замагли и апликацијата Messages ќе прикаже предупредување што вели дека сликата „можеби е чувствителна“. Ако детето допре „Прегледај фотографија“, ќе види скокачка порака со која ќе го извести зошто сликата се смета за чувствителна.

Ако детето инсистира да ја види фотографијата, неговиот татко од семејството iCloud ќе добие а известување "За да бидете сигурни дека гледањето е правилно". Скокачкиот прозорец ќе содржи и брза врска за дополнителна помош.

Во случај детето да се обиде да испрати слика што е опишана како сексуална, ќе види слично предупредување. Епл вели дека малолетничката ќе биде предупредена пред да се испрати фотографијата и дека родителите можат да добијат порака доколку детето одлучи да ја испрати. Оваа контрола ќе се спроведе на оние сметки на Apple ID што припаѓаат деца под 13 години.

Фотографии во iCloud

CSAM

Вака Apple ќе обработува фотографии од дете под 13 -годишна возраст.

Епл сака откријте CSAM слики (Материјал за сексуална злоупотреба на деца) кога се складира во iCloud Photos. Компанијата потоа ќе може да пријави совет до Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца, северноамерикански ентитет кој дејствува како сеопфатна агенција за известување за CSAM и тесно соработува со органите на прогонот.

Ако системот пронајде можна CSAM слика, тој известува дека е потврдено од вистинска личност, пред да преземе каква било акција. Откако ќе се потврди, Apple ќе ја оневозможи сметката на корисникот и ќе поднесе извештај до Националниот центар на САД за исчезнати и експлоатирани деца.

Сликите што се зачувани на уредот и не минуваат низ серверите iCloud, очигледно не може да ги контролира Apple. Целиот овој систем за контрола на детето прво ќе се спроведе во САД., а подоцна ќе се прошири и на други земји, почнувајќи од iOS 15, iPadOS 15 и macOS Monterey.

Пребарување и Сири

Siri ќе биде свесна за пребарувањата што корисникот може да ги направи во врска со Тема CSAM. На пример, оние што ја прашуваат Сири како можат да пријават CSAM или експлоатација на деца, ќе бидат насочени кон ресурсите каде и како да поднесат извештај, со што ќе се олесни можното гонење.

Личности како Он Кларк, Претседател и извршен директор на Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца, Стивен Балкам, основач и извршен директор на Институтот за семејна онлајн безбедност, поранешен јавен обвинител Сопственик на Ерик или поранешниот заменик -јавен обвинител Georgeорџ Тервилигер Тие ја изразија својата целосна поддршка за иницијативата на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.