Apple ги објави приходите од рекордната продавница за апликации за време на Божиќниот празник

Рекорд-апликација-продавница Денес е последниот ден на Божиќ и од утре треба да се вратите на рутината. Со крајот на празниците веќе пред нас, Apple направи преглед на продажбата на апликации и игри во App Store и најави дека победил нов запис. Ознаката што овојпат ја победи беше оној на придобивки добиени за време на Божиќните празници, временски период во кој има постигнато продажба вредна 1.100 милиони долари за две недели, од 24 декември до 3 јануари.

Од сите денови на овие одмори, беше онаа во која компанијата во режија на Тим Кук оствари најголем профит 1 јануари, на денот на новата година што успеа да продаде апликации вредни 144.000.000 2008 25 американски долари. Овој рекорд не само што беше најдобриот ден на овој Божиќ, туку беше и најдобриот ден во историјата на App Store од нејзиното пристигнување во XNUMX година. Денот на Новата година успеа да го зголеми рекордот што беше постигнат за само една недела пред , на XNUMX декември.

App Store има сезона на празници за книгата за плочи. Ние сме толку возбудени што нашите клиенти преземаа и уживаа во многу неверојатни апликации за iPhone, iPad, Mac, Apple Watch и Apple TV, трошејќи над 20.000 милијарди долари на App Store минатата година. Им благодариме на сите програмери кои создадоа најиновативни и највозбудливи апликации во светот за клиенти. Едвај чекаме што ќе дојде во 2016 година. Фил Шилер.

Како што истакна новиот менаџер на App Store во претходниот текст, во 2015 година го видовме доаѓањето на продавниците за апликации на Епл Види и Apple TV, што несомнено помогна да се срушат сите познати рекорди. Во текот на 2015 година, Apple плати повеќе од 14.000 XNUMX милиони на програмерите, што нè прави да разбереме зошто многу од нив претпочитаат да развиваат за iOS отколку другите платформи.

Она што исто така треба да го земеме предвид е дека овој запис ги зел предвид само платените преземања што корисниците ги направиле од кој било од компатибилните уреди. Ако е соборен рекорд за профит, скоро е даден податок дека е срушен рекорд за преземање, но најверојатно оваа информација ќе биде зачувана да биде раскажана во одреден момент што може да ги импресионира инвеститорите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.