Apple патентот опишува систем кој самостојно ги поправа влажните порти

iPhone со вода

Кога iPhone 6s излезе во продажба, како што се случува секогаш кога некој уред ќе се појави на пазарот, некои корисници започнаа да го тестираат на стрес. Најчести тестови се оние на отпорност на гребнатини и течности. Сите бевме изненадени од тестовите за водоотпорност кога видовме дека iPhone 6s држи многу повеќе од iPhone 6. Ова нè натера да започнеме да мислиме дека Apple работи на системи за заштити го iPhone од течности и патентите како денешниот единствен го разгоруваат тој впечаток.

Apple го нарече ова патент «Електронски уред со скриен конектор»И опишува некои порти, како што се USB или 3.5 mm, кои се покриени со a само-заздравувачки еластомер (Иако на англиски јазик го користат зборот „заздравување“ што значи „заздравување“). Овој материјал би спречил вода и други остатоци да влезат во уредот и да го оштетат. Кога требаше да ја користиме портата, корисникот треба само да го помине кабелот или приклучокот низ еластомерот и откако ќе го отстраниме, тој автоматски ќе се врати на своето место.

патент-јаболко

Во отсуство на гледање како работи овој систем и иако во Патентот неколку пати упатувајте на зборот „лекувај“ (лекувај), мислам дека е најдобро ако замислиме дека тие сакале да го користат зборот „Печат“, што значи дека системот би имал запечатени пристаништа за да спречиме влегување на прашина или вода сè до моментот кога сакаме да ги користиме. Откако ќе завршиме, системот повторно ги затвора пристаништата за да ги заштити. Сепак, може да се користи технологија слична на LG G Flex, уред што ги елиминира гребнатинките на куќиштето.

Како што секогаш велиме со патентите, само затоа што компанија има патентирано нешто, не значи дека ќе го вклучат во некој уред. Она што ни е јасно во овој случај е дека од Купертино работат на тоа да ни понудат iPhone кој не се расипува во случај на водна несреќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.