Apple поканува некои развивачи на онлајн сесија за пристапност

WWDC 2020 преку Интернет

Епл, како Гугл и Мајкрософт, го откажаа настанот за програмери што го одржуваат секоја година пред неколку недели, со цел да придонесат ограничи ширењето на коронавирусот. Додека и Епл и Мајкрософт повикаа на настан преку Интернет, како што е првично Гугл, вториот одлучи за тоа нема да одржи настан преку Интернет.

WWDC беше закажан за јуни оваа година (како и секоја година), но се чини дека Apple веќе започна со работа и започна да испраќа е-пошта до некои развивачи поканувајќи ги на онлајн сесија каде ќе се понуди поддршка за тоа како оваа заедница може да ги искористи одликите за пристапност што ги нуди iOS на нивните уреди.

Овој настан преку Интернет ќе се одржи на 23 април, тоа ќе биде сесија преку Интернет каде што ќе имаат можност програмерите поставувајте прашања и јавно и индивидуално. Ова е првпат Apple да создаде сесија за консултации преку Интернет меѓу развивачите и инженерите на Apple, сесии што обично се одржуваат во деновите по денот на лансирање на WWDC.

Apple веројатно сака тест работа на новиот систем за да ги поправите сите организациски или оперативни проблеми што може да ги имате пред да ја подготвите целата содржина за виртуелниот WWDC за оваа година. Бидејќи е првиот тест што го прави Apple во врска со ова, не знаеме дали содржината на овој настан ќе биде достапна во апликацијата Apple Developer, претходно наречена WWDC.

Исто така, не знаеме дали намерата на Apple е да концентрирајте ги сите сесии на WWDC во истата недела, или планира да ги исфрли на време, ова е прва од нив, иако сè додека не се објави првата бета верзија на iOS 14, малку или практично ништо не може да прават програмерите за да ги искористат новите функции што Apple ги вклучи во iOS 14.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.