Apple појаснува зошто некои корисници не можат да вклучат блокирање за следење апликации

Пред неколку дена Apple ја објави последната верзија на iOS 14.5, нова верзија на оперативниот систем што сега ни овозможува (конечно) да го отклучиме вашиот iPhone со FaceID кога користиме маска. Ова е можно сè додека го носиме нашиот Apple Watch бидејќи iPhone ќе сфати дека е со нас. Но, несомнено, главната новина на iOS 14.5 беше новата политика на приватност на Apple, т.е. нова политика што ги спречува програмерите да следат како ги користиме нивните апликации (се додека не сме ние оние кои го прифаќаат тоа). Сега Apple дојде да разјасни зошто некои корисници не можат трајно да ја активираат оваа брава. Продолжете да читате дека ви ги даваме сите детали за оваа промена на iOS 14.5 ...

По ажурирањето на iOS 14.5, сега можеме да управуваме со дозволите за следење преку апликација, кога некоја апликација ќе го стори тоа, ќе добиеме известување, но исто така можеме да избереме кои и кои не преку Поставки> Приватност> Следење. И токму во менито за следење ќе видиме дополнителна опција: „Дозволете апликациите да бараат да ве следат“. Многу интересна нова опција, особено ако она што го сакаме не е вознемирено и дека, очигледно, тие престануваат да бидат заинтересирани за нашите податоци и употреба на апликациите. А. опција што не се менува за некои корисници и Apple сакаше да објасни зошто, ова се трите главни причини зошто можеби нема да можете да ја измените оваа одлика на iOS 14.5:

 • За корисници со сметки за деца или оние на возраст под 18 години , најавени се на iCloud со вашиот Apple ID
 • Si tu Со Apple ID управува образовна институција или користете профил за конфигурација што го ограничува следењето
 • Si tu Apple ID е создаден во последните три дена

Како и да е некои корисници кои не се во рамките на овие три можни исто така имаат проблеми, и ова исто така може да биде поврзани со конфигурацијата што ја имаме во блокирање на „Персонализирани реклами“ во Сафари. А ти, дали може да го активираш ова нормално? Дали имате проблеми? Ве читаме ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pablo dijo

  Не можам да го активирам

 2.   Rey dijo

  Јас не сум во ниту една од трите категории. Се обидов да ја видам четвртата опција, но не гледам како да ја проверам.

  Можеби нема да биде објавен за сите земји!?

 3.   Арнолдо dijo

  Каква шега ми даде Епл. И јас ажурирање за ебената маска. Сега излезе дека можам да ја активирам оваа опција и затоа не можам да ги видам моите пријатели на Фејсбук во играта Clash royale. Оди мммммм

 4.   Дејвид dijo

  Јас не сум под ниту еден од овие услови и сепак не можам да активирам следење апликации ниту на iPhone ниту на ipad, што ми оневозможува да ги поврзам апликациите со социјалните мрежи како што е Facebook.
  Веќе се обидов да проверам дали нема ограничувања, исто така, враќајќи ги поставките и мрежите и ништо. Претпоставувам дека мора да е грешка во iOS 14.5

 5.   Justастин Фиторија dijo

  За оние кои имаат проблем при активирање на следењето и не се под ниедна од опциите што не ни дозволуваат да се активираме, ги оставам следните информации

  1- затворете ја сесијата iCloud
  2- Одете до опцијата за следење и активирајте
  3- Пријавете се повторно со iCloud со тоа останува повторно активен

  Се надевам дека работи за вас