Apple престанува да потпишува iOS 15.1 на iPhone 12 и 13

Пред неколку недели момците од Купертино се ослободија iOS 15.1.1, за iPhone 12 и iPhone 13, со важен новитет кој го решија проблемот со пропуштените повици. Како и обично, по вообичаениот период од 2 недели, Apple престана да ја потпишува претходната верзија, iOS 15.1.

Но, за разлика од претходните прилики, Apple Само што престана да потпишува iOS 15.1 на опсегот на iPhone 12 и iPhone 13, бидејќи кај останатите компатибилни iPhone и iPad уреди, тие сè уште имаат можност да се вратат на iOS 15.1.

Кога Apple ќе престане да потпишува верзија на iOS, кога корисникот се обидува да го активира уредот, тие размислуваат без да поминат покрај тој екран, поканување на корисникот да ја ажурира најновата верзија достапни во тоа време.

Причината не е никој друг туку чувајте го корисникот заштитен во секое време пред безбедносните проблеми кои можеби биле закрпени во најновите верзии.

Иако е точно дека можете да го деградирате ако претходно сте направиле резервна копија од датотеките .shsh2 и преку алатки од трети страни, процесот не е лесен и се користи само за корисници кои тие продолжуваат да ги џеилбрејкуваат нивните уреди.

За време на објавувањето на овој напис, нема јавен џеилбрејк за iOS 15 и iPadOS 15, така што во теорија, корисниците кои имаат намера да го сторат тоа во иднина, можат да ажурираат или да чекаат разумно време за да видат дали заедницата поттикнува, иако од Actualidad iPhone секогаш препорачуваме ажурирање на најновата верзија по неколку дена од нејзиното лансирање, кога заедницата го презеде и потврди дека не нуди никакви проблеми со перформансите, потрошувачката на батеријата ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.