Apple работи на просторно аудио за уреди со виртуелна реалност

Понекогаш читаме статии за очила зголемени реалност Apple како да се нешто од иднината, како оној што чита за летачки автомобили или кабини за телепортирање. Но, не сме свесни дека има многу луѓе во компанијата кои работат на ваков проект секој ден.

Најмалку очекуваниот ден, тој ќе се појави Тим Кук во главна точка со некои залези на сонцето, а потоа ќе сфатиме дека летачките автомобили се веќе реалност и можеме да одиме во застапништво за да купиме. Тоа ако, плаќајќи го вкусот и желбата ...

Apple работи на развој на систем кој би можел да ги интегрира искуствата од 3Д просторно аудио на платформи за виртуелна или мешана реалност, потенцијално за уред монтиран на главата како „Епл стакло“ или слушалки за проширена реалност.

Оние од Купертино штотуку освоија нов патент кој опишува 3Д просторен синтетизиран аудио систем за примена во уреди за 3D визија на проширена реалност.

Патентот објаснува дека, на пример, a СР систем може да открие индивидуа одење неколку чекори напред и, како одговор, да ги прилагоди графиконите и аудио презентираните на поединецот на начин сличен на тоа како таквите глетки и звуци би се промениле во вистинска физичка средина.

Патентот ги наведува Иан М. Рихтер, Кристофер Еубанк и Томлинсон Холман како нејзини креатори. Рихтер и Еубанк беа именувани во претходните патенти поврзани со 'Јаболко стакло„Додека Холман е аудио експерт кој работел на патенти поврзани со AirPods. Холман е исто така пронаоѓач на hi-fi аудио системот THX од Lucasfilm. Мала шега.

Треба да се запомни дека дури и ако патентите се дадени на компанија, можно е идејата опишана во тој извештај никогаш не се материјализира. Многу малку чини патентирање идеја и осигурете се дека вашата конкуренција нема да ја „копира“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.