Apple работи на револуционерен додаток за iPad

Додаток за iPad со цел да биде центар на домот

Слика од 9to5mac

Со сите гужви од потенцијални изданија на нови производи за (веројатно) нешто повеќе од една недела, вклучувајќи ги и ажурирањата на почетните модели на iPad и Pro, Се чини дека Apple работи и на нов додаток за iPad кој ќе го претвори во еден вид Echo Show, да биде многу попартиципативен елемент во целиот екосистем што можеме да го имаме дома.

И тоа е дека оваа информација доаѓа од ништо повеќе од аналитичарот Гурман, каде што во неговиот билтен Вклучете го во Блумберг во саботата тој зборуваше за можноста Apple да работи на зајакнување на употребата што ја правиме на нашите iPad со пристигнувањето на нов додаток ориентиран кон домот. Веќе минатата година Гурман зборуваше за можноста Apple да работи на нов тип на производ кој ќе ги комбинира Apple TV, самиот iPad и HomePod во еден уред. И се чини дека ова е резултат на таа работа. Создадете еден вид Amazon Echo Show каде би го вградиле iPad со MagSafe? на додатокот и би можеле да имаме многу помоќен звучник вграден во него.

«Користете ја HomePod Mini технологијата за да креирате нови производи„. Оваа намера на Apple изгледа се повидлива секој ден и овие гласини се целосно засновани на неа. Според Гурман, Apple развил неколку прототипови на овој додаток за да ја обезбеди посакуваната функционалност без потреба да се создаде нов производ кој би можел да биде само дома, како што е спореденото Amazon Echo Show.

Овој нов додаток би бил дел од стратегијата на Apple да се натпреварува против Amazon за домашни прашања. Амазон нуди широк асортиман на уреди за сите вкусови и корисници, со опсег на цени што го олеснува пристапот до сите корисници и каде што Alexa е главниот лик. Сепак, Apple има само HomePod и Apple TV во оваа област.

Можноста за создавање нов Hub дома со iPad како протагонист сега кога со iOS 16.1 наваму, исто така пристигнува прашање за домашна автоматизација се чини дека има многу смисла и ќе му овозможи на Apple да скокне директно во битката за домот со уред што веќе го имаат илјадници домови, така што бариерата за влез е многу помала. Ќе видиме како ќе се развива во наредните месеци и дали Apple одлучи целосно да се лансира во домот со овој нов додаток.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.