Apple работи на сензори за мерење на гликоза во крвта преку Apple Watch Series 8

Оксиметар на Apple Watch Series 6

Веќе неколку генерации предупредуваме и гледаме меѓу гласините за можното доаѓање на а неинвазивен начин за мерење на нивото на гликоза во крвта. Вистината е дека ако ладно размислиме што би можело да значи доаѓањето на таков сензор во Apple Watch со „разумна“ цена, ние сме вистински бестселер низ целиот свет.

Од објавувањето на iOS 15, корисниците на Apple можат додајте ги овие податоци за нивото на шеќер во здравствената апликација со надворешен уредНа Да се ​​размисли за момент дали часовникот на Apple би можел автоматски да го измери овој параметар и да ги зачува податоците на iPhone, секако би било нешто навистина интересно.

Јасно ни е дека овие типови на сензори за кои не е потребно боцкање и последователен примерок од крв постојат денес, но цените честопати се забранетиНа Apple има доволно ресурси и пари за да работи на овој тип на сензор и максимално да ја прилагоди неговата цена за сите оние кои боледуваат од дијабетес да имаат многу подобра контрола на количеството шеќер во крвта.

Со текот на времето, Apple Watch добива поени во прашањата за здравствена контрола, можеме да мислиме дека во одреден момент и овој сензор ќе пристигне ... MacRumors тие го повторуваат извештајот што доаѓа од Digitimes, во кој добавувачите на Apple наводно развиваат хардвер што ќе му овозможи на Apple Watch Series 8 да го измери овој параметар. Се зборува за инфрацрвени сензори со кратка бранова должина, тип на сензор во вообичаена употреба за здравствени уреди кои би можеле да ја донесат оваа нова здравствена функција.

Веќе неколку години зборуваат за овој тип на сензор за часовникот на Apple, Дали мислите дека следната генерација на Apple Watch ќе може да ја мери гликозата во крвта?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.