Apple работи на куфер за батерии за новите iPhone XS, iPhone XR и iPhone XR Max

Кутија за паметни батерии

IPhone-от на Apple отсекогаш грешел од големата потрошувачка на батерија, проблем што за среќа во последниве години делумно е решено благодарение на новите процесори со процесор со мала моќност и подобрувањата што ги добива iOS. Дури и да е така, некои корисници можеби нема да можат да го завршат денот со доволно батерија и се принудени да прибегнуваат кон случаи со батерија или енергетска банка.

Во 2015 година, „Епл“ ја лансираше „Паметната батерија“, кутија за батерии која имаше многу посебен дизајн, да не го нарекувам грда директно, и што беше компатибилен со iPhone 6 и iPhone 6s, а подоцна и со iPhone 7. Со лансирањето на iPhone X и iPhone X, корисници кои би сакале куфер за батерии тие немаа официјална опција од Apple. За среќа, се чини дека решението е на пат.

Ова може да се промени наскоро, бидејќи во најновата бета верзија на watchOS е пронајдена икона што се користи за прикажување на статусот на куќиштето на батеријата. Оваа компонента е одговорна за други протекувања, како што е иконата што iPad Pro ни ја покажа без копчето за почеток.

Оваа икона ни покажува кутија за батерии слична на онаа што компанијата ја лансираше во 2015 година и која во моментов е компатибилна само со iPhone 6, iPhone 6s и iPhone 7. Главната разлика што може да се види во оваа нова икона е ориентацијата на задната камера на iPhone, која е вертикална, што означува дека кутијата за батеријата ќе биде компатибилна со поновите iPhone-и без копче за почеток.

Преку бета, не може да одреди кои уреди ќе бидат компатибилни со оваа кутија за батерии, но најверојатно ќе биде достапна со сите три нови модели на iPhone: iPhone XS, iPhone XR и iPhone XS Max. Од гледна точка на дизајнот, куќиштето изгледа слично на „Паметната батерија“, освен што нема голема брада на дното и дека вдлабнатината за просторот на задната камера е вертикално, не хоризонтално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.